وزیر راه و شهرسازی گفت: طی دوسال گذشته شاهد جنگ اقتصادی بودیم و تغییرات نرخ ارز روی قیمت زمین و مسکن تاثیر داشته است.

محمد اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال رحمت الله نوروزی پیرامون علت کمبود تولید مسکن در کشور، گفت: ما طی دو سال گذشته شاهد التهابات زیادی در زمینه نرخ ارز و جنگ اقتصادی علیه کشورمان بودیم که این مساله تأثیرات خودش را در بخش‌های مختلف اقتصادی و همچنین مسکن گذاشت.

وی بیان کرد: تغییرات نرخ ارز روی همه کالاها و خدمات و به ویژه زمین و مسکن تأثیر داشته است اما ما برای رسیدن به تولید و عرضه پایدار مسکن، سیاست‌ها و برنامه‌های پایداری را اجرا کرده ایم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بنده در زمان رأی اعتماد تعهد دادم که در وهله اول مسکن مهر تکمیل و به اتمام برسد و از سوی دیگر طرح اقدام ملی مسکن را با هدف تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه ریزی کردیم.

اسلامی افزود: با توجه به هماهنگی‌هایی که صورت گرفت، در سراسر کشور اقدامات بسیار خوبی برای تکمیل پروژه‌های مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن انجام شده و شاهد جریان پایداری در این عرصه هستیم.

وی تصریح کرد: به استثنای تعداد کمی از واحدهای مسکونی که مشکلات حقوقی و قضائی دارند، اغلب واحدهای مسکن مهر تحویل داده شده و ما به دنبال تکمیل واحدهای مسکونی ناتمام هستیم.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ما همه ظرفیت‌ها و دستگاه‌های مختلف را به خدمت گرفته ایم تا برنامه‌های ثابتی برای افزایش تولید مسکن در کشور وجود داشته باشد و این موضوع عملیاتی شود.

اسلامی با بیان اینکه ۶۰ هزار واحد نیمه تمام از مسکن ملی رو به اتمام است، توضیح داد: گفت: یکی از اقدامات قابل توجهی که ما انجام دادیم آن بود که متقاضیان واقعی و واجد شرایط مسکن شناسایی شدند که بالغ بر ۴۶۰ هزار نفر شناسایی شده و توانستیم با فعال کردن سیستم‌های الکترونیکی، این فرآیند را در شرایط کرونایی مدیریت کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شناسایی و تخصیص زمین از جمله اقدامات دیگر ما بود، اظهار داشت: همچنین زمین‌هایی را که در اختیار برخی دستگاه‌ها بود، تخصیص دادیم و تفاهم نامه‌هایی در این زمینه منعقد شد و مطمئن هستیم با حمایت‌های مجلس شورای اسلامی می‌توانیم گام‌های مهمتری در این عرصه برداریم.

اسلامی گفت: در قانون اساسی وظایف وزارت راه و شهرسازی به روشنی آمده است و ما باید طبق قانون زمینه خانه دار شدن مردم با اولویت اقشار کم درآمد جامعه را فراهم کنیم.

وی افزود: طرح اقدام ملی مسکن یکی از منظم ترین، واضح‌ترین و بافکرترین برنامه‌های مسکن است که در یک دوره فشرده و کوتاه عملیاتی شده است.

وزیر راه و شهرسازی متذکر شد: طرح اقدام ملی مسکن در اواخر سال ۹۷ کلنگ زنی شد اما امروز برخی از مردم خانه‌های خود را تحویل گرفته اند و این نشان می‌دهد که ما در زمینه احداث و عرضه مسکن اقدامات خود را انجام می‌دهیم.

اسلامی گفت: البته فقدان زمین در برخی از مناطق کشور یکی از مشکلات جدی ما برای تولید مسکن است به گونه‌ای که در برخی از نقاط کشور برای اجرایی کردن طرح اقدام ملی مسکن، از مردم زمین خریدیم.

وی افزود: خلاء زمین و عدم تحویل زمین برای تولید و عرضه مسکن موضوع کم اهمیتی نیست و ما با پیگیری‌های خود و دستورات رئیس جمهور توانستیم تفاهم نامه‌هایی را در این زمینه منعقد کنیم.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در شرایط کمبود زمین ما توانستیم ۴۰۰ هزار واحد برای اقدام ملی مسکن داشته باشیم که ۹۰ هزار واحد در طرح اقدام ملی مسکن تحویل مردم داده شد و ۴۰ هزار واحد هم در حال تکمیل و تحویل به مردم است و ما در این فرآیند تنظیم کننده و حمایت کننده هستیم و اکثر زمین‌ها ۹۹ ساله هستند.

اسلامی افزود: ۷۵ هزار نفر نیز از طرف وزارت آموزش و پرورش معرفی شده اند که واجد الشرایط بودند و ساخت ۴۳ هزار واحد مسکونی برای آنان آغاز شده است.

وی تأکید کرد: قیمت دلار به شدت افزایش یافته و همه کارهای ما متأثر از قیمت دلار است و پروژه‌های عمرانی و مسکن هم از این جهت آسیب دیده اند.

وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: در دولت نهم و دهم ۷۰۰ هزار واحد مسکن مهر به مردم تحویل داده شد اما ما ساخت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر در کشور را در این دولت آغاز کرده ایم به گونه‌ای که ۲ میلیون و ۵۰ هزار واحد مسکن مهر تاکنون تکمیل شده است.

اسلامی گفت: مؤید این مسئله آن است که هفته گذشته ۱۴ هزار واحد مسکن مهر در شهر جدید پردیس به مردم تحویل داده شد و باید بگویم که ما سرباز مردم هستیم و ریاست نداریم و به دنبال پیشبرد پروژه‌های عمرانی و مسکن هستیم اما موانع زیادی در این زمینه وجود دارد که باید این موانع را از سر راه خود برداریم.