معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: با هدف کنترل سیل و رسوب، اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز شهری این استان آغاز شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی،  حمید رضا زکی زاده در جمع خبرنگاران از آغاز اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز شهری استان تهران خبر داد و اظهار داشت: با هدف کنترل سیل و رسوب، اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز شهری این استان آغاز شده است.
زکی زاده افزود: امسال عملیات آبخیزداری در قالب اقدامات مکانیکی با اعتباری معادل ۱۵ میلیارد تومان و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در حوزه‌های آبخیز شهری شهرستان‌های تهران، شمیرانات، پردیس، دماوند، فیروزکوه، ری و پاکدشت اجرایی می‌شود.
وی ادامه داد: پروژه‌های آبخیزداری با توجه به وضعیت مناطق و حساس و بحرانی بودن حوزه‌های آبخیز از لحاظ حفاظت خاک و آب به مرحله اجرا در خواهد آمد.
معاون آبخیزداری استان تهران خاطر نشان کرد: حوزه‌های آبخیزی که در بالادست شهرها قرار دارند به عنوان حوزه‌های آبخیز شهری محسوب می‌شوند که در اثر بارش‌های شدید و یکباره، سیلاب به همراه رسوبات تهدیدی جدی را برای شهرها رقم می‌زند که اجرای پروژه‌های آبخیزداری برای مقابله با این تهدیدها و کنترل سیل و رسوب در دستور کار این اداره کل قرار دارد.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران به اقدامات خوب و مؤثری که سال گذشته در برخی از حوزه‌های آبخیز استان تهران انجام شده است اشاره کرد و ابراز داشت: در سال گذشته پروژه‌های آبخیزداری با اعتباری حدود ۳۵ میلیارد تومان که از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تأمین شده بود در ۷ شهرستان حساس استان تهران اجرا شد که با اجرای این پروژه‌ها امکان کنترل و استحصال حدود ۱ میلیون متر مکعب از سیلاب‌های حوزه‌های آبخیز شهری فراهم و از بروز بسیاری از خسارت‌های مالی و جانی پیشگیری به عمل آمد.
زکی زاده درباره اثر بخشی فعالیت‌های آبخیزداری اظهار داشت: هدف اصلی اجرای پروژه‌های آبخیزداری کنترل سیل و کاهش فرسایش خاک است که با این اقدامات شاهد تقویت سفره‌های آب زیرزمینی و بهبود وضعیت پوشش گیاهی نیز خواهیم بود.
 
انتهای پیام/*