وزیر آموزش‌وپرورش اظهار کرد:آموزش و پرورش از مشکلاتی رنج می برد که باید با تجربه همکاری دولت و مجلس این مسائل حل شود و جامعه فرهنگی با دفاع معقول در زمان کرونا اجازه نداد که آموزش متوقف شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی، محسن حاجی میرزایی در نهمین نشست از سلسله نشست‌های گفتگوی هفته که باهدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش‌وپرورش و دستگاه های مختلف کشور و با موضوع گفتگو بر محور تحول با حضور علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای معاونان و روسای ۷۶۰ منطقه در کشور به صورت ویدئوکنفرانس و از طریق شبکه آموزش دانش آموز (شاد) برگزار شد، ضمن تشکر از حمایت های مجلس شورای اسلامی از وزارت آموزش و پرورش و تبریک ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) اظهار کرد: مهمترین موضوع گفتگوی ما شکل گیری یک رابطه سنجیده بین دستگاه دولت و مجلس شورای اسلامی و به صورت خاص وزارت آموزش و پرورش و کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی است.
حاجی میرزایی افزود: یکی از نشانه های جامعه بالغ، میزان درجه هم افزایی بین ارکان جامعه است. در نظام هستی تمام اجزا با وجود تفاوت های مختلف همدیگر را کامل می کند تا بتوانند به یک هدف مشخص برسند. بنابراین شاخص اصلی برای حل بهتر مسائل، شاخص همکاری است و ما با برگزاری این جلسات در حال تجربه الگویی هستیم که حاصل آن حل بیشتر و بهتر مسائل این حوزه است.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه برای ایجاد هماهنگی حداکثری، ضروری است در فهم و حل مسائل به دیدگاه مشترک برسیم و ما آمادگی خود را برای حضور و برگزاری نشست هایی این چنینی که به طور عمیق به چالش ها و مشکلات نظام تعلیم و تربیت می پردازد، اعلام می کنیم، گفت: آموزش و پرورش کشور از مشکلاتی رنج می برد که باید با تجربه همکاری دولت و مجلس این مسائل حل شود. علی رغم اینکه برخی از این مشکلات در طی سال ها بطور مداوم بررسی شدند ولی متاسفانه هنوز نتوانستیم آنها را حل کنیم و اولین خواسته ما از شما این است که در این دوره از مجلس با همکاری و همفکری هم بتوانیم حداقل چند مساله از جمله وضعیت نیروی انسانی شاغل در این دستگاه را به طور جدی حل کنیم.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه آموزش در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ آموزشی خاص است و در شرایط دشوار انجام می شود، گفت: برای ده ها سال نظام آموزشی ما یاد گرفته بود که در ارتباط چهره به چهره و با حضور دانش آموزان و معلمان در کلاس درس، آموزش انجام شود و بر همین اساس تمام فعالیت ها و نظارت ها برنامه ریزی شده بود ولی امروز با وجود شیوع بیماری کرونا و عدم حضور دانش آموزان در کلاس و آموزش در بستر فضای مجازی، تمام نقش ها تغییر پیدا کرده است.
وی گفت: با افتخار اعلام می کنم که در مسئله‌ای که تمام دنیا را تحت تاثیر قرار داد، آموزش و پرورش ایران با تدبیر مناسب و اقدام خودجوش همکاران فرهنگی و دلسوزمان اجازه نداد استمرار آموزش از بین برود. ما تلاش کردیم که خدمت آموزشی متوقف نشود و این نشان دهنده دفاع معقول جامعه فرهنگی در مقابل یک مسائل و چالش های حوزه تعلیم و تربیت است.
حاجی میرزایی با اشاره به اینکه یک هفته بعد از شیوع ویروس کرونا توانستیم آموزش را از طریق تلویزیون و چند ماه بعد از طریق پلتفرم شاد پیگیری و ارائه دهیم، تصریح کرد: تاکید اصلی آموزش و پرورش بر حضور دانش آموزان در کلاس های درس متناسب با پروتکل های ستاد ملی مقابله با کرونا است، ولی با این همه شبکه آموزشی دانش آموز (شاد) و تلویزیون هم برای آموزش کامل برنامه ریزی شدند و البته به مدیران هم تاکید شده است که با نظارت کامل، آموزش تمام دانش آموزان را پیگیری کنند تا هیچ دانش آموزی از آموزش دور نماند. از جامعه فرهنگی و دانش آموزان انتظار داریم با وجود برخی مشکلات از شاد حمایت کنند و در حین حمایت سعی می کنیم مشکلات آن را نیز از بین ببریم.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به مسائل و مشکلات آموزش و پرورش، گفت: در حوزه فضاهای آموزشی مشکل داریم. بیش از ۳۰ درصد فضاهای آموزشی ما از استاندارد برخوردار نیست و برای حل این مشکل نیاز به کمک مجلس شورای اسلامی داریم. همچنین برای حل مسئله رتبه بندی معلمان که در سال گذشته از امتیازات فصل ۱۰ قانون بودجه کشوری استفاده کردیم ولی در اسفند سال قبل وقتی این امتیازات به تمام کارکنان داده شد، لایحه رتبه بندی معلمان را به صورت مجدد نوشتیم و به دولت ارائه دادیم و تلاش می کنیم که هر چه سریع تر آن را به مجلس برسانیم.
وی سند تحول بنیادین را روشنگر راه آموزش و پرورش دانست و بیان کرد: سند تحول بنیادین مورد تاکید مقام معظم رهبری، شورای عالی فرهنگی، مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهور است که در طی سال ها گام های خوبی برای آن برداشته شده است ولی هنوز با مشکلاتی همراه است، تحقق سند جایی است که در کف مدرسه شاهد اجرای آن باشیم. برای آن برنامه ریزی هایی انجام شده که در حال انجام است.
وزیر آموزش و پرورش در پایان گفت: ما در آموزش و پرورش آمادگی همکاری کامل با مجلس شورای اسلامی و مخصوصاً کمیسیون آموزشی مجلس را داریم و درخواست می کنیم مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه به ما کمک کند و هدف نهایی این همکاری را حل حداقل چند مساله از مسائل اصلی آموزش و پرورش می دانیم.
 
انتهای پیام/*