مدیرعامل آبفای استان تهران از ساخت ۹ تصفیه‌خانه فاضلاب از سال آینده در شهرهای استان تهران خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی، محمدرضا بختیاری، مدیرعامل آبفای استان تهران در نشست تبیین وضعیت پیشرفت فیزیکی تأسیسات فاضلاب استان تهران گفت: از سال آینده عملیات ساخت ۱۱ فاز از ۹ تصفیه‌خانه و شبکه فاضلاب در شهرهای استان تهران آغاز می‌شود. شهرهایی که قرار است در آن‌ها تصفیه‌خانه فاضلاب ساخته شود شامل قرچک، ورامین، پاکدشت، شهر قدس، رودهن، بهارستان، رودبار قصران، دماوند و فیروزکوه است.
وی اعتبار مورد نیاز برای این طرح را ۶,۲۰۰ میلیارد تومان عنوان و اظهار کرد: به دلیل کسری منابع مالی موجود، کاهش شدید اعتبارات عمرانی و افزایش تورم سالیانه این طرح‌ها باید به زودی به بهره‌برداری برسد. هزینه ساخت فاز ۷ و ۸ تصفیه‌خانه فاضلاب تهران در سال گذشته ۳۵۰ میلیارد تومان برآورد شده بود که این میزان امسال به ۷۵۰ میلیارد تومان رسیده است. اگر می‌خواهیم آینده خوبی برای استان تهران متصور شویم ضروری است در تهران چاه‌های مجاز کشاورزی بسته و آب مورد نیاز کشاورزی از طریق پساب تأمین شود.
عقب‌ماندگی فاضلاب شهرهای استان تهران از میانگین کشوری
مدیرعامل آبفای استان تهران گفت: میانگین شبکه فاضلاب در کشور ۴۸ درصد است، در حالی که در شهرهای استان تهران با ۴.۵ میلیون نفر جمعیت، این میزان ۱۲ درصد است. برعکس شهرهای استان تهران، در شهر تهران پیشرفت طرح فاضلاب بسیار خوب بوده و از ۹۰۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب که باید در شهر تهران ساخته شود ۶۷۰۰ کیلومتر ساخته شده است.
این مقام مسئول یکی از دلایل پیشرفت طرح فاضلاب در شهر تهران را همراهی شورای شهر و مردم عنوان کرد. برای افق طرح در سال ۱۴۲۰ در شهرهای استان تهران ۴۴ فاز تصفیه‌خانه فاضلاب با ۹۳ کیلومتر خط انتقال، حدود ۴ هزار و ۲۲ کیلومتر شبکه فاضلاب و ۷۳۵ هزار انشعاب با ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
 
انتهای پیام/*