یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بسیاری از سهم‌ها هنوز تاثیر رشد نرخ ارز را به خود ندیدند و همچنان جای صعود دارند، به همین دلیل بازار سرمایه همچنان بازار جذابی برای سرمایه‌گذاری است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقیبه نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران؛ پویان دارابی شرایط ارزی کشور را مطلوب اعلام کرد و افزود: میزان درآمد ارزی کافی است، اما از آنجا که محدودیت هایی در جابجایی پول وجود دارد و منابع در کشورهای دیگر حبس شده اند، نرخ برابری دلار افزایش پیدا کرده است.
وی ضمن تاکید بر اینکه آینده بازار سهام از نرخ برابری ارز متاثر است، گفت: چند ماه گذشته نرخ دلار با رشد حدود ۷۰ درصدی نسبت به ابتدای سال روبرو بوده و به رقمی بالای ۳۰ هزار تومان رسید، باعث تعدیل ارزش شرکت ها شد و سهام برخی از آنها بر مبنای دارایی‌شان ارزنده است.
دارابی در ارتباط با گروه های برتر بورس هم توضیح داد: با توجه به رویکرد بانک مرکزی در قبال شرکت های پتروشیمی مبنی بر مبادلات ارزی با همه صرافی ها، چنانچه حاشیه سود مابین بازار آزاد و سامانه نیما به این صنعت و صنایع صادرات محور که ارز خود را فقط در سامانه نیما داد و ستد می کردند، تعلق بگیرد P/E جذاب تری خواهند داشت و تاثیر مضاعفی بر EPS آنها دارد.
این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: بازار سهام با اصلاح بلند مدتی روبرو بود و هنوز بازار جذابی برای سرمایه گذار است و بازارگردانی ها نیز درحال انجام است که این موضوع، بورس را کماکان بازاری جذاب تر و منطقی تراز دیگر بازارها کرده است، بنابراین هنوز بسیاری از سهم ها رشد نرخ دلار را به خود ندیده اند و جای صعود بیشتری دارند.
وی بورس فعلی را متاثر از دو عامل عمده دانست و گفت: اکنون تحریم و قیمت ارز دو فاکتور اثرگذار در روند بازار سرمایه ایران است، کمااینکه شرایط همه گیری ویروس کرونا هم تاثیر بسزایی در کاهش فعالیت شرکت ها داشته که این عامل البته مختص به همه جوامع است و مربوط به ایران نیست.
دارابی در پایان به سهامدارانی که شناخت کاملی نسبت به بازار سرمایه ندارند، توصیه کرد: امروز از صندوق های سرمایه‌گذاری و افراد متخصص در بازار استفاده کنند تا از هر گونه رفتار هیجانی و نوسان غیر منطقی جلوگیری شود و بتوانند منافعی با ریسک حداقلی کسب کنند.
به گزارش ایرنا، بورس بعد از رشد قابل توجهی که در چند ماه نخست امسال به دست آورد از مرداد ماه وارد مدار نزولی شد و نوسان های شدیدی را در این دوران تجربه کرده است.
کارشناسان علت چنین روندی را در بازار طبیعی می دانند و اعلام کرده اند بورس بعد از رشد غافلگیرکننده ای که در چهار ماه نخست سال به دست آورد، طبیعی است که اکنون چنین اصلاحی را تجربه کند.
انتهای پیام/*