رئیس جمهور با بیان اینکه در طول هفته‌های گذشته تصمیماتی مهمی را برای ۹ ماهه پایانی دولت گرفته‌ایم، گفت: هماهنگی های لازم بین بانک مرکزی، وزارت صمت، کشاورزی و اقتصاد صورت گرفته است و مصوبه‌اش ابلاغ شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی،حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (چهارشنبه ۱۵ آبان) در جلسه هیأت دولت با تبریک میلاد پیامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) گفت: خدا در قرآن، اساس جاذبه پیامبر را اخلاق نیکوی او می‌داند. این نشان می‌دهد شیوه حکومت در اسلام چگونه است.
وی ادامه داد: کسانی که نسبت به پیامبر جملات ناصحیح به کار می‌برند با اخلاق و سیره ایشان آشنا نیستند. اگر کسی در دنیای امروز دنبال ترور یک انسان یا حمله به یک معبد یا دانشگاه است، نشان می‌دهد که با سیره پیامبر آشنا نیست. این روزها حوادث عجیبی می‌بینم؛ حمله به عبادتگاه، حمله به یک مدرسه و یک دانشگاه. با ادعای اینکه این‌ها می‌خواهند حامی اسلام و پیامبر باشند. همه این‌ها دروغ می‌گویند. این‌ها حامی پیامبر نیستند. آن‌هایی که حمایت کردند کار غلطی انجام دادند.
روحانی در ادامه با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور گفت: باید طوری برنامه‌ریزی شود که مردم مطمئن باشند که کالاهای ضروری در اختیار آن‌ها خواهد بود.
وی با بیان اینکه در هفته گذشته واردات ما نسبت به قبل ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده، گفت: البته این در مقیاس یک هفته است، امّا نشان می‌دهد روند در ماه‌های اخیر هم در واردات کالاهای مورد نیاز هم در صادرات افزایش داشته‌ایم و روند رو به رشد است.
روحانی با بیان اینکه در طول هفته‌های گذشته تصمیماتی مهمی را برای ۹ ماهه پایانی دولت گرفته‌ایم، گفت: هماهنگی های لازم بین بانک مرکزی، وزارت صمت، کشاورزی و اقتصاد صورت گرفته است و مصوبه‌اش ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: تصمیمات اقتصادی ما از چند هفته پیش بدون توجه به اینکه در آمریکا چه می‌گذرد یا چه کسی انتخاب می‌شود اتخاذ شده و مبنای ما تولید داخل و صادرات بوده است.
رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه برای ما مهم نیست در آمریکا چه کسی انتخاب می‌شود، گفت: انتخابات اخیر آمریکا از جهات مختلف عبرت آمیز بود که فعلاً‌ نمی‌خواهیم به آن وارد شوم. برای ما حزب و فرد مهم نیست، شیوه‌ای که در دولت بعد اتخاذ می‌شود مهم است. آمریکا برگردد به قانون، این برای ما مهم است. آمریکا به تمام معاهدات بین‌الملی یا چندجانبه‌ برگردد.
روحانی با بیان اینکه مهم است که آمریکا برای احترام به ملت ایران، برگردد، اظهار داشت: ما می‌خواهیم به جای تحریم احترام باشد، هر کسی باشد. اگر آمریکا تحریم را کنار گذاشت و احترام را جایگزین آن کرد شرایط ما فرق می‌کند. اگر آمد به جای تهدید، تکریم و احترام ملّت ایران را پیشه کرد، شرایط ما فرق می‌کند.
رئیس جمهور افزود: ما بر فرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا برنگردد به یک شیوه درست و صحیح، برنامه‌ریزی کرده‌ایم. حالا اگر تنبیه شدند و عبرت گرفتند و فهمیدند که در طول این سه سال و اندی هرچه فشار آوردند تأثیر نداشته و باید راه دیگر را انتخاب کنند، فبها، اگر هم به این عبرت نرسند، تصمیمات ما بر مبنای این بوده که اگر شرایط سخت بود باز کشور چگونه اداره شود و جلو برود.
روحانی با بیان اینکه ما هنوز فضاهای بسیار خوبی در صادرات داریم، گفت: بحث‌هایی که در هفته‌های گذشته در ستاد اقتصادی دولت داشته‌ایم یک مبنایش افزایش صادرات بوده است، اینکه چکار کنیم صادرات افزایش یابد. این یکی از مبانی ما بود. اینکه چکار کنیم که کالاهای اساسی راحت‌تر به‌دست ما برسد. چکار کنیم که به‌جای اینکه گرفتار گردش‌های بانکی و مالی بشویم کار با تهاتر صورت بگیرد. چکار کنیم جنس به‌جای اینکه به گمرک بیاید و بماند و بعد تصمیم بگیریم، ‌از آن لحظه‌ای که خریداری می‌شود قبل از اینکه روی کشتی برود راجع به آن تصمیم بگیریم.
وی افزود: تمام تصمیماتی که برای سامانه جامع تجارت اتخاذ کرده‌ایم و باید اجرایی بشود برای این است که همه چیز به‌روز و روشن باشد.
روحانی ادامه داد: آنچه در این یکی دو ماه اخیر مردم با مشکلات مواجه شدند بخشی از آن مربوط می‌شود به ماه‌های اولیه امسال که به خاطر کرونا صادرات ما دچار وقفه و مشکلات شد. امروز آن مشکلات رفع شده و روال عادی پیدا کرده است. ما در صادرات و واردات رشد خواهیم داشت و مشکلات مردم کم‌تر می‌شود. البته وزارتخانه‌های مربوطه باید همه توان خود را به‌کار گیرند.
وی با اشاره به سخنان روز گذشته رهبر معظّم انقلاب گفت: خوشحالم که دیروز وزارت صمت و کشاورزی و بقیه دستگاه‌ها مثل گمرک، به ‌سخنان مقام معظّم رهبری توجّه جدّی کردند و امروز هم در دولت مطرح شد. همانطور که ایشان این نکته بحق را تأکید کردند، گرانی برخی از کالاها و قیمت برخی کالاها ناموجه و نادرست و ناصحیح است و باید راه حل برای آن پیدا شود. حالا وقتی مطرح می‌شود چرا گران شده دلایلی مطرح می‌شود که آن‌ها باید حل و فصل شود.
روحانی، دو هدف دولت را وفور کالا در جامعه و قیمت منصفانه دانست و گفت: ما نسبت به اولی موفق بوده‌ایم؛ هم امسال و هم پارسال. از سال ۹۷ که این مشکلات و جنگ اقتصادی شروع شد در وفور کالا موفق بوده‌ایم و امسال هم موفق خواهیم بود و سال آینده هم ان‌شاءالله این توفیق خواهد بود. موضوعی که باید روی آن سرمایه‌گذاری کنیم و برای مردم مهم است این است که قیمت قابل قبول و متعادل باشد.
رئیس‌جمهور با اشاره به نزاع آذربایجان و ارمنستان درباره منطقه قره‌باغ، فعّال بودن وزارت خارجه از زمان شروع این درگیری را یادآور شد و با بیان اینکه نیروهای مسلّح ما کاملاً حواس‌شان نسبت به امنیت کشور جمع بوده، گفت: برای ما امنیت مرزها اهمیت دارد. برای ما اینکه تروریست‌ها و گروهک‌های تروریستی در نزدیکی مرز ما حضور نداشته باشند اهمیت دارد. اینکه مرزهای جغرافیایی تغییر نکند اهمیت دارد.
روحانی با بیان اینکه تمامیت ارضی حق ملّت‌های این منطقه و حق آذربایجان است، اظهار داشت: ما دلمان می‌خواهد از راه غیر نظامی و غیر جنگ به حقوق خودشان دست یابند، اما نکات اساسی که گفته شد برای ما مهم است و به همه کشورها هم ابلاغ شده است. وزارتخارجه هم طرح بسیار خوبی را برای پایان درگیری و صلح آماده که امیدواریم آن طرح‌ها هم سر جای خودش به موفقیت برسد.
وی در بخش پایانی سخنان خود به برنامه‌های فردای دولت اشاره کرد و گفت: فردا یک افتتاحی داریم که با افتتاح‌هایی که هفته‌های گذشته داشتیم متفاوت است و آن اینکه کشور وارد یک فن‌آوری جدید برای تحصیل آب شیرین برای مناطقی که خشکسالی‌ها بیشتر است و در مناطق کویری هستند، می‌شود.
روحانی با بیان اینکه فناوری نمک‌زدایی را می‌خواهیم به‌طور وسیع در کشور شروع کنیم، گفت: مناطقی که در کشور نیازمند به آب هستند چه آب آشامیدنی چه صنعتی یا امور دیگر، و مایل و قادر هستند سرمایه‌گذاری کنند این سرمایه‌گذاری در کشور انجام شود.
وی ادامه داد: خوشبختانه وزارت نیروی ما طرح مطالعات لازم را در زمینه ۱۷ استان در فلات مرکزی کشور و مناطق ساحلی خلیج فارس و دریای عمان پیش برده است. برخی از این استان‌هایی که ساحلی هستند نیازمند به آب هستند ولو آب شور بدون اینکه نمک‌زدایی بشود، آن هم برای مصارفی مثل پرورش آبزیان. برخی از استان‌ها هم نیازمند آب با نمک‌زدایی هستند که باید نمک‌زدایی انجام شود و آب مناسب در اختیار آن‌ها قرار گیرد و برای این کار اولین مرحله فردا آغاز می‌شود و آن رساندن آب به استان کرمان است. یعنی فردا با طرحی که اجرا می‌شود ان‌شاءالله خلیج فارس به استان کرمان متصل می‌شود و در مراحل بعد به استان یزد و استان‌ها دیگر.
روحانی گفت: مرحله اول این طرح مربوط به طرح ۴۵۰ میلیون متر مکعب آب شور می‌شود که این تبدیل خواهد شد به ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین. منتها در این طرحی که می‌خواهد اجرا شود فردا فاز اول آن افتتاح می‌شود که ۷۰ میلیون متر مکعب آب، شیرین می‌شود و هم استان هرمزگان و هم استان کرمان متنعم می‌شوند. این کار بسیار بزرگی است که در کشور انجام می‌شود و ان‌شاءالله سایر استان‌ها که طراحی‌های لازم انجام شده، سرمایه گذاری کافی شود که بتوانیم از طرق مختلف معضل آب را در کشور حل کنیم، مخصوصاً‌ در مناطق کویری که مشکلات‌شان برای آب آشامیدنی بیشتر است.
انتهای پیام/*