صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم امسال هم از دو محل اعتبارات صندوق و اعتبارات بانک قرض الحسنه مهر ایران به دانشجویان وام شهریه می دهد. در نیم سال جاری، شرایط پرداخت وام های دانشجویی کمی متفاوت شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی، دانشجویان در همه مقاطع تحصیلی در هر نیم سال می توانند از وام شهریه استفاده کنند.
در نیم سال جاری، شرایط پرداخت انواع وام های دانشجویی کمی متفاوت شده است و بیش از 20 نوع وام مختلف دانشجویی در قالب 5 وام تجمیع و ساماندهی شده است.
صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امسال هم به دانشجویان از دو روش اعتبارات صندوق و اعتبارات بانک قرض الحسنه مهر ایران وام شهریه می دهد.
*تنها وامی که به دانشجوهای شاغل تعلق می گیرد
اگرچه 5 نوع وام مختلف به دانشجوها ارائه می شود اما محدودیت ها و شرایطی هم در ارائه این وام وجود دارد. از همین رو است که با در نظر گرفتن جامعه مخاطبان و همه شرایط مختلف دریافت وام های دانشجویی، شاید بتوان وام شهریه را گسترده ترین وام دانشجویی دانست.
وام شهریه تنها وامی است که به دانشجوهای شاغل هم تعلق می گیرد.
الیاس منیری معاون امور دانشجویان صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با خبرنگار فارس، در این باره، گفت: با بازنگری 21 نوع وام دانشجویی، در نیم سال تحصیلی جدید دانشجویان می توانند برای دریافت ۵ نوع وام شامل وام تحصیلی، وام شهریه، وام ضروری، وام ودیعه مسکن و وام ویژه دکتری درخواست بدهند.
وی یادآور شد: طبق مقررات صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وام های دانشجویی این صندوق به دانشجویان غیر شاغل اختصاص پیدا می کند و دانشجوهای شاغل حائز شرایط دریافت وام از صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم نیستند.
منیری اضافه کرد: طبق همین مقررات صندوق رفاه دانشجویان، فقط امکان استفاده از وام شهریه برای دانشجوهای شاغل فراهم است و شرایط دریافت آن هم به این صورت است که اگر منابع برای دریافت وام شهریه موجود باشد و منابع بیشتر از درخواست دانشجوهای غیرشاغل باشد پس از ارائه وام شهریه به دانشجویان غیرشاغل، منابع مازاد باقی مانده به پرداخت وام شهریه دانشجوهای شاغل اختصاص می یابد.
*مبلغ وام شهریه دانشجویی در نیم سال جاری افزایش یافت
ناصر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از افزایش مبلغ وام شهریه دانشجویان در نیم سال جاری خبر داد و گفت: دانشجوها از این وام برای پرداخت همه یا بخشی از شهریه ترم خود استفاده می کنند.
وی به خبرنگار فارس، گفت: ثبت نام 5 نوع وام دانشجویی در حال انجام است و دانشجوها برای ثبت نام تا اوایل آذرماه فرصت خواهند داشت.
مطیعی افزود: امسال صندوق رفاه دانشجویان 600 میلیارد تومان به دانشجوها وام پرداخت خواهد کرد.
*دانشجویان در هر نیم سال وام شهریه می گیرند
وام شهریه به همه دانشجویان واجد شرایط از سال تحصیلی جدید، فقط از طریق صندوق رفاه دانشجویان پرداخت می‌شود. برای دانشجویانی که قبلا از خدمات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران استفاده کرده اند و درخواست مجدد برای بهره‌مندی از خدمات آن بانک را دارند، دانشگاه‌ها باید درخواست این دانشجویان را در لیستی جداگانه به صندوق ارسال کند.
دانشجویان ورودی سال‌های تحصیلی گذشته دانشگاه‌های آزاد اسلامی، علمی و کاربردی و موسسات غیردولتی – غیرانتفاعی بهره‌مند از وام شهریه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، در صورت تمایل از سال تحصیلی جدید پس از ارائه سند
تعهد جدید و مدارک و مستندات به اداره رفاه دانشگاه می‌توانند از وام شهریه صندوق رفاه استفاده کنند.
*مبلغ وام شهریه چقدر است؟
وام شهریه در هر نیم‌سال برای مقطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته 10.000.000 ریال، کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته، دکترای حرفه‌ای 20.000.000 ریال، دکترای پیوسته 20.000.000 ریال و دکتری تخصصی ناپیوسته 50.000.000 است.
*صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به دانشجویان وام شهریه می دهد
ثبت نام وام شهریه از منابع صندوق 30 مهر ماه 99 آغاز شده و تا 15 آذرماه ادامه دارد.
دانشجوی نوبت دوم دانشگاه‌های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرایی و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای و به دانشجویان دانشگاه‌های پیام نور، جامع علمی کاربردی، آزاد اسلامی و موسسات غیردولتی غیرانتفاعی وام شهریه به شماره حساب دانشگاه بابت تأمین بخشی از بدهی شهریه دانشجوی متقاضی واریز و به عنوان بدهی وی در پرونده دانشجو ثبت می‌شود.
*بانک قرض الحسنه مهر ایران هم به دانشجویان وام شهریه می دهد
مهلت ثبت نام برای وام شهریه از منابع بانک قرض الحسنه مهر ایران هم از 30 مهر ماه 99 آغاز شده و تا 10 دی ماه 99 ادامه دارد.
این وام به دانشجوی دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی، آزاد اسلامی و موسسات غیردولتی غیرانتفاعی پرداخت می شود.
انتهای پیام/*