رییس جهاد کشاورزی شهرستان پردیس گفت: زنبورستان های فعال در شهرستان پردیس به ۴۳ عدد رسیده و در حال حاضر ۲ هزار و ۵۰۰ کلونی در سطح شهرستان داریم که طی چند ماه آینده به ۴ هزار کلونی خواهند رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی، سید محمد قریشی، رییس جهاد کشاورزی شهرستان پردیس گفت: زنبورستان های فعال در شهرستان پردیس به ۴۳ عدد رسیده و در حال حاضر ۲ هزار و ۵۰۰ کلونی در سطح شهرستان داریم که طی چند ماه آینده به ۴ هزار کلونی خواهند رسید.
وی اظهار داشت: دریافت  کمک و تسهیلات بلاعوض از اداره جهاد کشاورزی برای آبیاری باغستان گل محمدی از مزایای دریافت مجوز راه اندازی باغستان ها توسط کشاورزان است و تعداد زیادی ازآنها برای دریافت مجوز به این اداره مراجعه کردند.
رئیس اداره جهاد کشاورزی با بیان اینکه شهرستان پردیس دارای شرایط اقلیمی و آب و هوایی مناسبی برای زنبور داری است، خاطرنشان کرد: کمیته استعدادیابی پرورش زنبور عسل را با حضور نمایندگان اداره دامپزشکی، اداره اموردام، باغبانی و علاقمندان به این حرفه را برای توسعه کار زنبور داری تشکیل دادیم.
قریشی ادامه داد: مشارکت با بخش خصوصی برای توسعه زنبور داری در سطح شهرستان را در فاز دوم کار اجرایی خواهیم کرد.
این مسئول با بیان اینکه تعاونی پرورش زنبور عسل شهرستان در سال ۱۳۶۵ تشکیل شده، اعلام کرد: این تعاونی  پس از تشکیل،  مدت زیادی غیر فعال بود و با اقدامات انجام شده در حال حاضر فعالیت  و خدمات رسانی خود به زنبور داران و پرورش دهندگان زنبور عسل آغاز کرده است.
رییس جهاد کشاورزی شهرستان پردیس ضمن تشکر از فرماندار شهرستان پردیس برای تسهیل در صدور مجوز کشت گلخانه ای، اضافه کرد: برای کشت گلخانه ای در سطح ۲۱۶ هکتار در سطح شهرستان متقاضی داریم و تمامی آنها به نظام مهندسی کشاورزی معرفی شدند.
قریشی ادامه داد: پرورش دهندگان ماهی زینتی فعال در شهرستان با معرفی به نظام صنفی پروانه دار شدند از متقاضیان علاقمند به راه اندازی پرورش ماهی زینتی حمایت می کنیم و برای راه اندازی مزرعه کشاورزی و گردشگری در شهرستان برنامه ریزی کردیم.
این مسئول با بیان اینکه ۴۰ هکتار زمین در روستای کردنبرد به مجموعه کشاورزی و دامداری تبدیل می شود، یادآوری کرد: یکی از کشاورزان روستا با همراهی اعضای فامیل برای ایجاد یک مجموعه گلخانه، پرورش دام سبک و سنگین، پرورش گاو شیری و پرورش ماهیان زینتی اعلام آمادگی کرده که با حمایت این اداره تسهیل در انجام امور اداری، طرح یاد شده اجرایی خواهد شد.
رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان پردیس ادامه داد: در این پروژه ۲۰ هکتار باغ مثمر گردو و در ۲۰ هکتار دیگر طرح مجموعه دامداری  کشاورزی اجرا می شود و با توجه به وجود چند چشمه در زمین مشکل تامین آب ندارند.
قریشی با اشاره به پرورش اسب در در روستای طاهرآباد، اظهار داشت: در این روستا ۵ راس اسب مولد و ۳۰ راس اسب دیگر توسط یکی از روستائیان پرروش و نگهداری می شود و برای توسعه آن برنامه ریزی شده است.
وی با بیان اینکه  شرایط آب و هوایی شهرستان پردیس برای پرورش گلهای شاخه بریده مناسب است، یادآور شد: با رفع مشکلات محیط زیستی و قرار گیری در مناطق چهارگانه در سال جهش تولید و برای توسعه کشاورزی در سطح شهرستان اقدام شود تا شاهد رونق در بخش کشاورزی و پرورش گلخانه ای باشیم.
شهرستان پردیس با جمعیتی در حدود ۳۰۰ هزار نفر در شرق پایتخت قرار دارد.
 
انتهای پیام/*