کارشناس مسائل کودک و نوجوان گفت:در روش دعوت کودکان به مسائل دینی، رعایت اصل تدریج ضروری بوده و اگر رعایت نشود، بر کودکان فشار زیادی وارد شده و می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی، حجت الاسلام والمسلمین راستگو در اولین جلسه نشست آنلاین «کودک و عبادت» که به همت مرکز آموزش‌های کاربردی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، به سخنرانی در خصوص اهمیت آموزش عبادت به کودکان و همچنین چگونگی این آموزش پرداخت و به فطرت پاک کودکان اشاره و اظهار کرد: با توجه به روایتی از پیامبر گرامی اسلام (ص) هر مولودی که متولد می‌شود، بر فطرت الهی و بر فطرت اسلامی به دنیا می‌آید و کودکان با توجه به فطرت پاکشان به صورت طبیعی مشتاق عبادت خداوند متعال می‌باشند.

وی با بیان اینکه عدم اشتغالات ذهنی از ویژگی‌های مهمی است که برای انجام عبادت لازم بوده که کودکان از آن برخوردار هستند، گفت: بزرگسالان با توجه مشکلات اقتصادی، فرهنگی و… ذهن مشوشی دارند و این مشغولیت‌های ذهنی در کیفیت عبادات آنها تأثیر می‌گذارد اما کودکان به دلیل عدم اینگونه مشغولیت‌ها، راحت تر می‌توانند با خداوند متعال راز و نیاز کنند.

والدین با دعوت عملی فرزندان خود را به عبادت سوق دهند

کارشناس مسائل کودک و نوجوان، ارکان مستحکم خانواده‌های مسلمان را دیگر اصل مهم در کیفیت عبادت کودکان برشمرد و تصریح کرد: بافت خانواده‌های مشرق زمین و به تبع آن، خانواده‌های مسلمان دارای استحکام و قوام بیشتری نسبت به دیگر خانواده‌ها از جمله خانواده کشورهای غربی است که این خود می‌تواند به استمرار عبادت کودکان سرعت ببخشد.

وی، دعوت عملی را یکی از راه‌های دعوت کودکان به عبادت دانست و افزود: والدین هنگام اذان بروند وضو بگیرند و در سجاده خود حاضر شوند و آنگاه از کودک خود دعوت کنند تا او نیز برای نماز خواندن آماده شود.

ضرورت استفاده از اصل «تدریج» در دعوت کودکان به عبادت

حجت الاسلام والمسلمین راستگو، به اصل «تدریج» برای بالا رفتن کیفیت دعوت کودکان به عبادت اشاره کرد و اظهار داشت: قرآن کریم در شب قدر بر پیامبر گرامی اسلام (ص) یکباره نازل شد، همین قرآن نیز برای هدایت مردم در طول ۲۳ سال بر قلب نازنین رسول خدا (ص) نازل گردید؛ در روش دعوت کودکان به مسائل دینی، رعایت اصل تدریج ضروری بوده و اگر رعایت نشود، بر کودکان فشار زیادی وارد شده و می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد.

وی گفت: با توجه به اینکه کودکان معمولاً نماز خواندن والدین را می‌بینند، به این نتیجه می رسند که عبادت فقط نماز است، این در صورتی است که والدین محترم باید دیگر موارد عبادی مانند صدقه دادن، مهمان داری، سفرهای عبادی، حفظ و قرائت قرآن و… را نیز به کودکان دلبند خود آموزش دهند.

کودکان را فقط با موارد مالی تشویق نکنیم

کارشناس مسائل کودک و نوجوان، اصل «تشویق» در دعوت کودکان به عبادت را امری مهم برشمرد و تصریح کرد: والدین برای دعوت کودکان خود به عبادات از اصل «تشویق» غافل نشوند و همین طور تشویق را با بنگاه معاملات اشتباه نگیرند؛ سعی شود کودکان را فقط با موارد مالی تشویق نکنیم، بلکه گاهی کودکان را بعد از نماز می‌توان با گفتن جمله «نمازت قبول باشد» یا دست دادن بعد از نماز، تشویق کرد.

گفتنی است در پایان این جلسه، کاربران شرکت کننده در این نشست به صورت آنلاین سوالات و نظرات خود در مورد این نشست با استاد محترم در میان گذاشتند.

 
انتهای پیام/*