وزیر خارجه پاکستان در دیدار وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد این کشور اجازه اقدامات خصمانه علیه ایران را نخواهد داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی،محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای دیداری رسمی و در رأس هیأتی سیاسی و اقتصادی در اسلام آباد به سر می برد، امروز (چهارشنبه) با شاه محمود قریشی همتای پاکستانی خود دیدار و گفت و گو کرد.
دو طرف در این ملاقات زمینه های توسعه همکاری های دوجانبه سیاسی، اقتصادی و بین المللی دو کشور را مورد گفت و گو‌ و تبادل نظر قرار دادند.
ظریف در این دیدار به علایق عمیق تاریخی و فرهنگی بین ملت های دو کشور اشاره و‌ آمادگی ایران را برای توسعه همه جانبه مناسبات با پاکستان اعلام کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای توسعه گذرگاه های مرزی با پاکستان، از تصمیم دولت این کشور در خصوص گشایش بازارچه های جدید مرزی در جهت توسعه مناسبات تجاری دو‌ کشور استقبال و آمادگی کشورمان برای توافق پیرامون‌ روشهای جدید تبادلات تجاری را اعلام کرد.
ظریف با اشاره اهمیت تقویت امنیت مرزهای دو کشور، ضرورت مشورت های مستمر در این خصوص را یادآور شد.
شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان نیز در این دیدار از ایران به عنوان یک دوست و‌ همسایه مهم پاکستان یاد کرد و از اقدامات عملی دولت این کشور برای توسعه همکاری تجاری و اقتصادی با ایران خبر داد و اظهار داشت: دولت پاکستان تصمیم گرفته است به تبادلات تجاری مرزی دو کشور کمک کند.
وزیر خارجه پاکستان برقراری صلح و امنیت در مرزهای ایران و پاکستان را حائز اهمیت زیادی خواند و تاکید کرد این کشور اجازه اقدامات خصمانه علیه ایران را نخواهد داد.
تحولات منطقه ای، مسائل جهان اسلام، مقابله با اسلام هراسی، همکاریهای منطقه ای به ویژه تقویت سازمان اکو، مبارزه مشترک با تروریسم و‌ مهاجرت های غیرقانونی و تسهیل سفرهای زیارتی و همچنین تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی در آینده نزدیک از جمله دیگر مسائل مورد مذاکره و‌ تفاهم وزرای خارجه ایران و پاکستان در اسلام آباد بود.
ظریف که شب گذشته و به منظور انجام سفری دو‌ روزه وارد اسلام آباد ‌شد، صبح امروز با ژنرال باجوا فرمانده ارتش پاکستان دیدار و درباره همکاری های مرزی و دیگر موضوعات دوجانبه به گفت و گو پرداخت. وی قرار است بعدازظهر امروز نیز با عمران خان نخست وزیر پاکستان دیدار کند.
ظریف در بدو ورودش به وزارت خارجه پاکستان اقدام به کاشت یک اصله نهال یادبود در محوطه این وزارتخانه کرد.
همچنین طی مراسمی با حضور وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و پاکستان، یکصد و چهل و سومین سالگرد تولد شاعر بزرگ پارسی گو علامه اقبال لاهوری گرامی داشته شد.
انتهای پیام/*