در جلسه روز یکشنبه هیئت وزیران که به‌ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری برگزار شد، سیاست‌های جدید دولت برای پیشگیری و مقابله با کرونا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در این جلسه ضمن صدور دستورات لازم به دستگاه‌های اجرایی، اظهار داشت: امروز وظیفه اصلی دولت حفظ سلامت مردم و مهار ویروس کروناست، به همین منظور و با توجه به گسترش بیماری، افزایش ابتلا و مرگ‌ومیر و فشار سنگین به بخش بهداشت و درمان، دولت ناچار است مطابق نظر کارشناسان، سیاست‌ها و محدودیت‌های جدیدی مقرر کند و با تعطیلی فراگیر، مانع پیشروی این ویروس مخرب شود.
روحانی در ادامه، دستور داد نحوه کمک مالی و معیشتی به اقشار آسیب‌پذیر بررسی و به دولت گزارش شود.
وی همچنین از مردم خواست برای تحقق اهداف طرح و تأمین سلامت خود، همکاری لازم را مبذول نمایند.
لازم به ذکر است این طرح دارای ابعاد گسترده‌ای نظیر تست سریع، تست فراگیر، غربالگری و نظارت بر قرنطینه می‌باشد و محدود به تعطیلی کشور نیست، لذا رئیس جمهور به وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کشور دستور داد ابعاد وسیع این طرح بهداشتی ــ درمانی را برای مردم تشریح کنند.
روحانی در پایان خاطرنشان کرد: دولت همواره آماده پذیرش نظر کارشناسان است.
در ادامه جلسه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی مورد بررسی و تصویب هیئت وزیران قرار گرفت.
اختصاص اعتبار برای اجرای پروژه‌های آبرسانی به روستاهای شهرستان فاروج
با تصویب هیئت وزیران، مبلغ 10 میلیارد ریال اعتبار به‌صورت تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، برای اجرای پروژه‌های آبرسانی به روستاهای شهرستان فاروج در استان خراسان شمالی اختصاص یافت.
همچنین وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران کشور موظف شدند ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام عملیات مذکور، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال نمایند.
اصلاح تعرفه مربوط به معاینه جامع چشم‌پزشکی نوزاد نارس
دولت با توجه به تکلیف قانونی خود مبنی بر بازنگری سالیانه ارزش نسبی و تعیین تعرفه خدمات سلامت برای کلیه ارایه‌دهندگان خدمات بهداشت، درمان و تشخیص در کشور، با اصلاح شرح خدمت مربوط به معاینه جامع چشم‌پزشکی نوزاد نارس مندرج در کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت، موافقت کرد.
بر این اساس، معاینه جامع چشم‌پزشکی نوزاد نارس (ROP) (رتینوپاتی نارس) براساس استاندارد ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و ارزش ضریب ریالی این خدمت در بخش خصوصی 20 درصد بالاتر از ضریب ریالی سایر خدمات مربوط محاسبه می‌گردد.
پوشش بیمه‌ای انسولین‌های قلمی و تعرفه خدمات آزمایشگاهی تشخیص کووید19
هیئت وزیران به‌پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و در راستای تصمیم هفتاد و هشتمین جلسه شورای‌عالی بیمه سلامت کشور، شرایط پوشش بیمه‌ای انسولین‌های قلمی و تعرفه خدمات آزمایشگاهی تشخیص کووید19 را تعیین کرد.
بر این اساس مصوب شد، انسولین‌های قلمی لیسپرو (میکس و سریع‌الاثر) و گلولیزین با فرانشیز 10 درصد تحت پوشش بیمه‌ای قرار گیرد و قیمت تحت پوشش بیمه پایه براساس قیمت مصوب سازمان غذا و دارو تعیین خواهد شد.
همچنین تعهد بیمه پایه به‌مدت دو سال از زمان ابلاغ به‌شرط عدم افزایش قیمت دارو به‌مدت دو سال و براساس فرآیندهای تعیین سطح تعهدات خواهد بود.
دولت همچنین تعرفه تست گلوبال تشخیص آزمایشگاهی کووید19 را براساس استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌ترتیب برای جزء حرفه‌ای به‌ارزش نسبی 15,4 و برای جزء فنی به‌ارزش نسبی 71,0 تعیین کرد.
قیمت کیت تولید داخل نیز به‌عنوان بخشی از جزء فنی، براساس اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌طور جداگانه قابل محاسبه و پرداخت خواهد بود.
تعیین تعرفه‌های خدمات دندانپزشکی برای اجرا در سال 1399
هیئت وزیران در ادامه، تعرفه‌های خدمات دندانپزشکی را برای اجرا در سال 1399 تعیین کرد،
بر این اساس، ارزش خدمات دندانپزشکی، به‌تفکیک سه جزء حرفه‌ای، فنی و مواد و لوازم مصرفی تعیین و سقف ضریب ریالی برای جزء حرفه‌ای در هر چهار بخش دولتی، عمومی غیردولتی، خیریه و خصوصی معادل 270هزار ریال، برای جزء فنی در بخش دولتی 129500 ریال، در بخش‌های عمومی غیردولتی و خیریه 246هزار ریال و برای بخش خصوصی 330هزار ریال محاسبه می‌شود.
همچنین سقف ضریب ریالی جزء مواد و لوازم مصرفی در هر چهار بخش دولتی، عمومی غیردولتی، خیریه و خصوصی 129500 ریال محاسبه خواهد شد.
براساس این مصوبه، دبیرخانه شورای‌عالی بیمه سلامت مکلف شد دستورالعمل رسیدگی به اسناد تعرفه‌های دندانپزشکی را با مشارکت نمایندگان اعضای شورای‌عالی بیمه سلامت تهیه و همزمان با ابلاغ تعرفه‌های این تصویب‌نامه ابلاغ نماید.
بسته خدمات دندانپزشکی برای بیمه‌های پایه به‌پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تأیید شورای‌عالی بیمه سلامت و خدمات دندانپزشکی قابل پوشش توسط شرکت‌های بیمه بازرگانی، توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین و ابلاغ می‌گردد.
لازم به ذکر است تعرفه‌های این تصویب‌نامه از زمان ابلاغ، لازم الاجراست و کلیه مصوبه‌های تعرفه‌ای دندانپزشکی و دستورالعمل‌های سازمان‌های بیمه‌گر پایه و تکمیلی، از زمان ابلاغ مصوبه فوق، ملغی می‌گردد.
تصویب لایحه شوراهای حل اختلاف در دولت
دولت در ادامه، با توجه به اتمام مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف و ضرورت دائمی نمودن آن و نیز به‌منظور ارتقای جایگاه فرهنگ صلح و سازش و حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات و رفع نواقص و خلأهای قانونی موجود، لایحه شوراهای حل اختلاف را به‌تصویب رساند تا جهت سیر مراحل نهایی، به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.
لایحه مذکور شامل پنج فصل و (47) ماده، به بررسی ساختار و تشکیلات شوراهای حل اختلاف، حدود صلاحیت شوراها، ترتیب رسیدگی در شورا، ترتیب رسیدگی به تخلفات اعضای شورا و سایر مقررات مربوط می‌پردازد.
اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس
هیئت وزیران در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری موضوع تعیین کرد.
تعیین هزینه خدمات ثبت‌نام دریافتی از داوطلبان شرکت در آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز آزمون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سال 1400
هیئت وزیران به‌پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و به‌استناد بند (الف) تبصره (49) قانون بودجه سال 1364 کل کشور، هزینه خدمات ثبت‌نام دریافتی از داوطلبان شرکت در آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز آزمون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سال 1400 را تعیین کرد.
گفتنی است، درآمدهای سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به حساب خزانه واریز و در بخش درآمد بودجه کل کشور منظور می‌شود و معادل آن از طریق درج در ردیف بودجه هزینه‌ای در لوایح بودجه سنواتی در اختیار سازمان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می‌گیرد.
گزارش وزارت کشور از اقدامات قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا
در ادامه این جلسه دولت، وزارت کشور گزارشی از اقدامات انجام‌شده در «قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا» به هیئت وزیران ارایه داد.
 
انتهای پیام/*