سلیمی‌نمین می‌گوید که اذعان عریان دشمن به اقدامات تروریستی، مردم ایران را بیش از پیش به این جمع‌بندی رسانده که علیرغم مشکلات معیشتی بسیار و ضرورت اهتمام مسئولان اجرایی به رفع این دغدغه‌ها، اما بروز بی‌نظمی‌ها و ناامنی‌ها، هزینه‌های متعددی دربر دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی، عباس سلیمی‌نمین در یادداشتی نوشته است:
سالگرد رخدادهای تلخ آبان سال گذشته، یاد‌آور دست‌کم برخی سستی‌ها و بی‌مسئولیتی‌های تصمیم‌سازان نسبت به تأثیر شوک افزایش قیمت بنزین بر زندگی اقشار کم‌توان جامعه است. آن چه پشت سر گذاشتیم تجربه گران‌سنگی به حساب می‌آید که چشم‌پوشی بر آن بسیار زیان‌بار خواهد بود. هر چند در آن مقطع، این قوه مجریه بود که وظیفه‌ای را هوشمندانه و همراه با تدبیر همه جانبه دنبال نکرد، اما این بدان معنا نیست که دیگر قوا نمی‌توانند در انتخاب راهکارها، نسجیده خطای مشابهی مرتکب شوند(مانند استیضاح رئیس جمهور).

امروز حتی اگر ما با تحریم‌های شکننده و بی‌سابقه در تاریخ ملل یا ابتلا به کرونا مواجه نبودیم آرامش‌بخشی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و… از وظایف مبرم دلسوزان این مرز و بوم است و چندان زیبنده نیست که این مهم را توده‌های مردم بهتر و جلوتر از مدعیان سیاست‌ورزی درک کنند. آمار نشان می‌دهد که از تجمعات اعتراضی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته 30 درصد کاسته شده، در حالی که فشار بر اقشار کم درآمد یا شغل از دست داده به صورت چشم‌گیری افزایش یافته است.

یکی از شاخص‌هایی که ملت ما را همواره به این هوشمندی فرا ‌خوانده، مشاهده‌ی استفاده حداکثری دشمن از غبار آلود شدن فضای اجتماعی است. سال گذشته مطالبات به‌حق برخی اقشار و نادیده‌گرفته‌شدن اعتراض آن‌ها توسط وزارت نفت به فاصله کوتاهی عوامل دشمنان این ملت را به میدان آورد و خسارت جانی به‌بار آمد که بسیار دردناک بود. امسال رسانه‌هایی که از سوی سعودی‌ها تغذیه می‌شوند هر چه تلاش کردند نتوانستند نتیجه‌ای از فراخوان‌های خود بگیرند. شاید آن چه شناخت جامعه را عمیق‌تر ساخت پذیرش برخی ترورها در داخل ایران توسط اسرائیل بود. سال گذشته وقتی گفته می‌شد که بر هم ریختن نظم بهترین شرایط را برای ترورها با هدف بی‌ثبات نشان دادن ایران در اختیار بدخواهان این مرز و بوم قرار می‌دهد برای برخی چندان ملموس نبود، اما یکی از گزاره‌های مهمی که این شناخت را عمیق‌تر ساخت توییت ایدی کوهن- خبرنگار نزدیک به محافل امنیتی اسرائیل- بلافاصله پس از ترور یک مرد میان‌سال و دختری جوان در خیابان پاسداران تهران در سه ماه قبل بود. کوهن این دو قربانی را اعضای حزب‌الله لبنان خواند که توسط اسرائیل به قتل رسیده‌اند!

هر چند بعد از سه ماه، نیویورک تایمز به نقل از اسرائیل هویت متفاوتی برای قربانیان عنوان می‌دارد، اما آن‌ چه حائز اهمیت است «ترور» آن هم در شرایط عادی در خیابان‌های تهران است! قطعاً چنین تحرکاتی در بی‌نظمی‌ها بسیار سهل‌تر و گسترده‌تر ممکن خواهد بود. نکته حائز اهمیت آن‌که نیویورک تایمز اعلام می‌دارد که این ترور با سفارش آمریکا به اسرائیل صورت گرفته است. گزاره قابل توجه دیگر در این زمینه، اظهارات مایک مورل- گزینه اصلی «جو بایدن» برای ریاست «سیا»- است. وی به صراحت می‌گوید: «ما باید ایرانی‌ها را به صورت مخفیانه به قتل برسانیم تا برای آن‌ها هزینه ایجاد شود.»

هر چند بازگشت به ترور نشانه بارز شکسته شدن دیواره‌های تحریم است، اما نکته‌ای که باید در آن تأمل کرد به‌کار نگرفتن گروه تروریستی به اصطلاح مجاهدین خلق است که سال‌هاست انجام چنین مأموریت‌هایی را بر عهده گرفته‌اند. سیاست‌های منطقه‌ای جدید آمریکا بر محوریت ائتلاف شیوخ عرب دست‌نشانده با اسرائیل، نیازمند بازسازی اعتبار صهیونیست‌هاست، هرچند ترور اقدامی است که از هر گروه مزدوری بر می‌آید، اما اسرائیل شکست خورده در مرزهای خود با حزب‌الله، حماس، جهاد اسلامی و…. به این هم قانع است تا با یک حرکت تروریستی نقش خود را تعیین‌کننده جلوه‌گر سازد! پاسخ این که « آیا ترور بتواند اعتباری را برایشان رقم زند؟» به افکار عمومی می‌سپاریم، اما به نظر می‌رسد بعد از هزینه‌کردن شیوخ برای اعتبار‌بخشی به اسرائیل، حالا نوبت افراد فارسی‌زبانی است که در شبکه‌های سعودی به خدمت‌گذاری!!  مشغولند. این قدرت‌نمایی، یعنی دزدانه زن جوانی را به همراه پدرش به رگبار بستن، عناصر تبلیغاتی سلطنت‌طلب، مارکسیست، لیبرال، مجاهد خلق و …. را با بحران مواجه ساخته است؛ زیرا این جماعت مدت‌ها بر این طبل کوبیدند که کشته‌های آبان سال گذشته صرفاً حاصل عملکرد نیروهای انتظامی و امنیتی ایران بوده، اما گزاره‌های اخیر جهت‌گیری‌های آنان را کاملاً بی‌اعتبار ساخته است. آیا قربانی کردن شیوخ عرب و هکذا فارسی زبانان به کارگرفته شده در اینترنشنال، من و تو، بی‌بی‌سی فارسی و… به صهیونیست‌ها قدرت خواهد بخشید؟ هیچ اهل اطلاعی به این سؤال پاسخ مثبت نخواهد داد.

 
انتهای پیام/*