یک متخصص اورولوژی، عوارض کرونا در مبتلایان به نارسایی های کلیوی را خطرناک تر دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی، فرزاد علامه، با اشاره به اهمیت درمان‌های اورژانسی بیماری‌های مجاری ادرار، گفت: انسداد شدید و خونریزی در مجاری ادرار نیازمند مداخلات جدی و درمان به موقع است.

وی، افزایش ناگهانی کراتین خون را یکی دیگر از نشانه‌های ابتلاء به بیماری‌های مجاری ادرار دانست وافزود: ابتلاء به بیماری‌های کلیوی می‌تواند یکی از دلایل افزایش کراتین خون شود.

علامه با اشاره به اینکه انسداد مجاری ادرار کارکرد کلیه‌ها را کاهش می‌دهد، گفت: سنگ‌های سیستم ادرای یکی از دلایل ایجاد تورم و مسدود شدن حالب کلیه هاست بنابراین نارسایی در عملکرد کلیه کراتین خون را بالا برده و در ادامه عملکرد کلیه‌ها نیز دچار اختلال خواهد شد.

وی، ضرورت رفع انسداد در مسیر مجاری ادراررا یادآور شد و افزود: درد در ناحیه پهلوها، تهوع و استفراغ از جمله علائم کلیه‌های سنگ ساز است و باید به محض مشاهده این علائم با پزشک مشورت شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه دفع سنگ از کلیه‌ها معمولاً با درد همراه است، تاکید کرد: ممکن است این سنگ در مدت زمان طولانی ایجاد شده باشد و به مرور زمان علامت‌های آن تشدید شود.

وی درباره نحوه درمان سنگ‌های کلیوی توضیح داد: روش‌های غیرتهاجمی و یا تهاجم بسیار کم برای درمان سنگ‌های کلیوی وجود دارد به این شکل که با برش‌های خیلی کم می‌توان سنگ‌های خیلی بزرگ را از بدن خارج کرد، درمان‌هایی آندوسکوپی نیز در برخی موارد پاسخ مناسبی برای درمان است، در این روش بدون هیچ برشی سنگ از بدن خارج می‌شود.

این متخصص اورولوژی، ضرورت انجام سونوگرافی‌های دوره‌ای را مورد تاکید قرار داد و افزود: یکی از مزایای سونوگرافی‌های دوره‌ای این است که اگر چنانچه کلیه ای سنگ ساز و یا سنگی درحال بزرگ شدن باشد به موقع تشخیص و درمان خواهد شد.

علامه با اشاره به این که بیماری‌های مربوط به کلیه‌های سنگ ساز قابل پیشگیری است گفت: مسائل ژنتیکی نیز در این بیماری دخیل هستند و می‌توان با مصرف دارو و رژیم‌های غذایی خاص این بیماری‌ها را کنترل و یا از بزرگ شدن سنگ کلیه پیشگیری کرد.

به گفته این متخصص اورولوژی در بعضی موارد ممکن است پشت مجاری ادراری انسداد ایجاد شود که خود این عامل می‌تواند منجر به بروز عفونت شده و در ادامه علائمی همانند تب، لرز و بی حالی را در پی داشته باشد.

وی درباره درمان‌های مداخله‌ای برای رفع انسداد در مجاری ادرار گفت: این بیماری طیف گسترده ای دارد و باید به طور کلی برای درمان مرحله پیشرفت بیماری، شرایط بیمار وعلائم درنظر گرفته شود.

این متخصص اورولوژی، بررسی دوره‌ای وضعیت کلیه‌ها را خصوصاً در مبتلایان به دیابت و فشار خون مزمن را ضروری کرد وگفت: نارسایی کلیه در بسیاری از موارد بی علامت و یا کم علامت است، این بیماری در مواردی علائم اصلی خود را در دراز مدت نمایان می‌کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علائمی همانند سردرد، سرگیجه، تهوع، استفراغ و خارش بدن را از دیگر علل نارسایی کلیه‌ها دانست و تاکید کرد: کم شدن حجم ادرار و ورم پا نیز می‌تواند از علائم هشدار دهنده ابتلاء به بیماری باشد بنابراین لازم است افراد به محض مشاهده این نشانه‌ها به پزشک مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه ممکن است برخی بیماران به دلیل ایجاد پروستات دچار مشکلاتی و یا اختلالاتی در ناحیه مجاری ادراری شوند نیز توضیح داد: علائمی همانند سخت آمدن، قطع و وصل شدن ادرارمی تواند نشانه‌ای از بروز بیماری باشد، این علائم نیازمند پیگیری و درمان است چرا که مزمن شدن بیماری و افزایش انسداد در مجاری ادراربه کلیه‌ها فشار وارد کرده و می‌تواند فرد را دچار نارسایی کلیوی کند.

علامه ادامه داد: هر علامت، مشکل، تغییر حالت در دفع، قطع و وصل شدن و سوزش ادرار باید هرچه سریع‌تر بررسی و درمان شود چرا که نادیده گرفتن و تعویق این نشانه‌ها می‌تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به مبتلایان دیابتیک نیز توصیه کرد: افرادی که دچاربیماری دیابت هستند از چکاپ های دوره‌ای غافل نشوند چرا که هر گونه علائمی خصوصاً در خون و یا ادرار و یا درد در ناحیه پهلو به ویژه در افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند می‌تواند نگران کننده باشد.

وی در ادامه سن ابتلاء به بیماری پروستات را در آقایان بالای ۴۵ تا ۵۰ سال عنوان کرد و افزود: این عارضه ممکن است حتی در سن بلوغ و یا زیر ۲۰ سال نیز ایجاد شود.

علامه درباره روش‌های درمانی پروستات، گفت: با توجه به شرایط، اندازه و وضعیت بیمار اینکه اعمال جراحی باز، آندوسکوپی، تراشیدن بخشی از پروستات و یا دارو درمانی انجام شود، متفاوت است.

این متخصص اورولوژی بیمارستان شهدای تجریش، در ادامه با اشاره به اینکه عوارض بیماری کرونا در مبتلایان به نارسایی‌های کلیوی به دلیل حساسیت به بیماری‌های ویروسی و باکتریال و سایر بیماری‌ها بیش از سایرین است در معرض خطر قرار دارند، رعایت جدی توصیه‌های بهداشتی، ماسک زدن و فاصله اجتماعی را از سوی این افراد مورد تاکید قرار داد.

 
انتهای پیام/*