در حالی وزارت رفاه اعلام کرده است که سرپرست خانوارها از ( ۴ تا ۱۱ آذر به مدت یک هفته) کد ملی خود را از طریق تلفن همراه به شماره ۶۳۶۹ برای دریافت کمک معیشتی ارسال کنند که در حق بسیاری از خانواده‌های متقاضی اجحاف مضاعفی شده است!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی، روز گذشته وزارت رفاه اطلاعیه‌ای را در ارتباط  با نحوه حمایت جبرانی معیشت خانوارها در محدودیت‌های شدید کرونایی در مرحله جدید اعلام کرد.
در این اطلاعیه به پرداخت کمک بلاعوض یک میلیون ریال ماهانه به اعضای خانوار اشاره و در آن قید شده است که”کمک بلاعوض ( ماهانه مبلغ یک میلیون ریال به ازاء هر یک از اعضای خانوار) از آذر ماه تا پایان سال جاری به مدت چهار ماه، به سرپرست خانوار پرداخت می‌شود؛ تعداد اعضای خانواده نیز با توجه به زمان پرداخت وام اول یعنی فروردین سال 1399 در نظر گرفته می‌شود و خانوارهای مشمول دریافت یارانه کمک معیشتی که منبع درآمدی ثابت ماهیانه ندارند و در مرحله قبل متقاضی تسهیلات کرونایی خانوارها بوده‌اند، حدود 29.7 میلیون نفر (11 میلیون خانوار)، تحت پوشش این طرح حمایتی قرار می‌گیرند.”
همچنین در ادامه این اطلاعیه به پرداخت وام یک میلیون تومانی به سرپرست خانوارها اشاره و تأکید شده است که  افراد مشمول عبارتند از: تمامی افرادی که در نوبت قبل، وام کرونای معیشتی دریافت کرده‌اند و درآمد ثابت ندارند، می‌توانند متقاضی دریافت وام یک میلیون تومانی باشند، افراد دارای درآمد ثابت از جمله کارمندان دولت، شرکت‌های دولتی یا نهادها عمومی غیر دولتی، بازنشستگان، بیمه پرداز سازمان تأمین اجتماعی یا سایر صندوق‌های بازنشستگی شامل این طرح نمی‌شوند.
به گزارش تسنیم در حالی این اطلاعیه توسط وزارت رفاه در روز گذشته صادر شده و از ( سه شنبه 4 آذر تا سه شنبه 11 آذر به مدت یک هفته)  متقاضیان فرصت دارند کد ملی خود را از طریق  تلفن همراه ثبت شده به نام سرپرست خانوار به سرشماره 6369 ارسال کنند که ابهاماتی در این زمینه وجود دارد که امیدواریم مسئولان وزارت رفاه در این زمینه پاسخگو باشند.
مسئله اول اینکه در این اطلاعیه پرداخت کمک بلاعوض ماهانه مبلغ یک میلیون ریال به ازاء هر یک از اعضای خانوار منوط  به زمان پرداخت وام اول یعنی فروردین سال 1399  اعلام شده است در حالیکه ممکن است طی 8 ماه گذشته تغییرات زیادی در تعداد اعضاء خانواده‌ها از جمله فوت، تولد و طلاق صورت گرفته است؛ تکلیف این تغییرات چه خواهد شد؟
همچنین مگر نه اینکه وزارت رفاه دارای بانک اطلاعات رفاه ایرانیان است چرا از اطلاعات ثبت شده در این بانک استفاده نمی‌شود البته شاید دلیل این امر، عدم به روز رسانی این اطلاعات باشد!
این اقدام وزارت رفاه در نوع پرداخت کمک بالعوض یک میلیون ریالی اجحاف در حق خانواده‌های است که در این مدت دارای فرزند شده‌اند و این اقدام دولت بر خلاف سیاست‌های جمعیتی است.
همچنین در بخش دیگری از این اطلاعیه به پرداخت وام یک میلیونی اشاره و تأکیده شده افراد مشمول عبارتند از: تمامی افرادی که در نوبت قبل، وام کرونای معیشتی دریافت کرده‌اند و درآمد ثابت ندارند، می‌توانند متقاضی دریافت وام یک میلیون تومانی باشند؛ سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است که بسیاری از خانواده‌ها در همان زمان نوبت اول متقاضی وام یک میلیونی بودند اما به هر دلیلی نتواسته‌اند این وام را دریافت کنند و به اصطلاح از دریافت این تسهیلات جاماندند! حالا با توجه به بدتر شدن وضعیت اقتصادی در ماه‌های گذشته قطعاً مشمول دریافت وام اخیر نیز نخواهند  بود!
همچنین ابهام دیگری که در این اطلاعیه وجود دارد این است که آیا افراد متقاضی برای دریافت کمک بلاعوض  ماهانه مبلغ یک میلیون ریال به ازاء هر یک از اعضای خانوار هم باید شماره ملی خود را به سرشماره  6369 ارسال کنند؟  ضمن اینکه دولت مکلف بود که در خرداد ماه افراد جامانده را در ارتباط با یارانه معیشتی بررسی و در صورت دارا بودن شرایط به لیست یارانه بگیران معیشتی بیافزاید که تکیلف آنها نیز مشخص نشده و در این مرحله بلاتکیلف هستند!
 
انتهای پیام/*