رئیس پارک فناوری پردیس از سرمایه‌گذاری یک‌هزار میلیارد تومان در پارک فناوری پردیس در سال ۱۴۰۰ خبرداد و گفت: چشم‌انداز ما این است که تا پایان سال آینده تعداد شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس به ۶۰۰ شرکت برسد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی،پارک فناوری پردیس هم‌زمان با هفته ملی پژوهش و فناوری با تمرکز بر توسعه و حمایت از پژوهش‌های فناورانه و نوآورانه در راستای نیازها و چالش‌های زیست‌بوم نوآوری کشور و در راستای گرامیداشت هفته پژوهش، صبح امروز طی مراسمی از طرح‌های تازه خود رونمایی کرد.
مهدی صفاری‌نیا رئیس پارک فناوری پردیس در این مراسم با اشاره به ظرفیت قابل توجه دانشگاه‌های کشور به‌ویژه در حوزه تحصیلات تکمیلی اظهار کرد: این ظرفیت باید در خدمت به حل مسائل حوزه دانش‌بنیان به کار گرفته شود.
وی گفت: طبق آسیب‌شناسی انجام شده برای دست‌یابی به علت عدم همکاری مؤثر بین دانشگاه، صنعت و شرکت‌های دانش‌بنیان، ۷ چالش اصلی شناسایی شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به تفاوت زبان همکاری بین صنعت و دانشگاه، سازوکار حقوقی همکاری صنعت و دانشگاه و سازوکار تأمین مالی این همکاری اشاره کرد.
رئیس پارک فناوری پردیس ضمن اشاره به کمک‌های صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان بزرگ‌ترین نهاد مالی تحقیق و توسعه کشور در زمینه تحقق اهداف، آرمان‌ها و مأموریت‌های پارک بیان کرد: در حال حاضر، صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش‌بنیان خدماتی در حوزه توانمندسازی، ثبت اختراع، توسعه بازار، عارضه‌یابی ارائه کرده است و در همین راستا، صندوق نوآوری و شکوفایی، حدوداً ۳۰۰ میلیارد تومان برای شرکت‌های پارک ضمانت‌نامه صادر کرده که این رقم نسبتاً خوبی است اما باید افزایش داشته باشد.
صفاری‌نیا با اشاره به سهم پارک در فروش کشوری شرکت‌های دانش‌بنیان ادامه داد: ۸۰ درصد از فروش ۱۱ هزارمیلیاردی شرکت‌های دانش‌بنیان در سال گذشته، متعلق به شرکت‌های عضو پارک بوده است.
وی با اشاره به اهمیت پژوهش و تحقیق و توسعه در فرآیند کاری شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: به‌طورکلی درکل کشور، یک درصد از سرمایه برای تحقیق‌وتوسعه شرکت‌ها هزینه می‌شود که این نرخ در پارک فناوری پردیس، ۴ درصد است؛این هزینه‌کرد برای تحقیق ‌و توسعه در پارک فناوری پردیس به نسبت نرخ کشور خوب است اما به نسبت نرخ جهانی آن نیاز به تلاش بیشتری دارد.
رئیس پارک فناوری پردیس به اشاره به چشم‌اندازهای آتی پارک فناوری پردیس عنوان کرد: دو سوم اراضی فاز ۳ پارک فناوری پردیس که کلنگ تأسیس آن در شهریور ۹۸ به زمین خورد، به متقاضیان واگذار شده است و چشم‌انداز ما این است که تا پایان سال ۱۴۰۰، تعداد شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس را به ۶۰۰ شرکت برسانیم.
صفاری‌نیا در پایان از سرمایه‌گذاری به مبلغ یک‌هزار میلیارد تومان در پارک فناوری پردیس در سال جدید خبر داد.
بازار دارایی‌های فکری حلقه اتصال صنعت و دانشگاه
اکبر قنبرپور معاون توسعه نوآوری پارک فناوری پردیس در این مراسم ابراز کرد: ما با هدف اتصال صنعت به پژوهش امکان تشکیل بازار خرید و فروش ایده را بررسی کردیم و تلاش ما در این راستا در نهایت منجر به راه‌اندازی بازاری تحت عنوان بازار دارایی‌های فکری (بورس ایده) با همکاری سازمان بورس و زیرمجموعه فرابورس شد.
وی گفت: در حال حاضر نزدیک به ۳۶۰ دارایی فکری آماده واگذاری بوده که عمده این دارایی‌ها اختراع است و قابلیت خرید و فروش دارد و تا امروز نزدیک به ۴۰ مورد یعنی ۲۰ درصد از این تابلو، معامله شده است.
معاون توسعه نوآوری پارک فناوری پردیس ضمن اشاره به سهولت در برقراری ارتباط صنعت با دانشگاه خاطرنشان کرد: اجرایی کردن ایده لزوماً کار مخترع نیست بلکه وظیفه صنعت‌گر و افراد حوزه کسب‌وکار است و فکر می‌کنم مسیر بازار دارایی‌های فکری به اندازه حوزه دانش‌بنیان ظرفیت دارد و امیدوارم این مسیر مجدداً به دوران اوج خود برگردد.
به گزارش فارس، پارک فناوری پردیس هم‌زمان با هفته ملی پژوهش و فناوری، امروز طی مراسمی آغاز ‌به کار رسمی دبیرخانه جشنواره پژوهش‌های کاربردی و مسئله‌محور «ریتکس»، رونمایی از پوستر این جشنواره، رونمایی از شبکه خدمات آزمایشگاهی ناحیه نوآوری پردیس و رونمایی از جلد چهارم کتاب «از دانش به ثروت» را برگزار کرد.
حمایت از پژوهش‌های دانشگاهی مرتبط با نیاز شرکت‌ها و واحدهای فناور
آغاز به کار رسمی دبیرخانه دائمی جشنواره پژوهش‌های کاربردی و مسئله‌محور که با عنوان ریتکس نام‌گذاری شده است، یکی از اقدامات جدی پارک فناوری پردیس در راستای تقویت بسترهای حمایتی کاربردی‌سازی پژوهش‌های دانشگاهی و تأمین نیاز تحقیق و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و واحدهای فناور است.
پایان‌نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی تعریف شده در دانشگاه‌ها باید مرتبط با نیاز و چالش یک مجموعه هدف باشد. ضمن اینکه توجه به محدودیت منابع، هدفمند کردن پژوهش‌های دانشگاهی در راستای اولویت‌های علم و فناوری کشور از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای نوپا عمدتاً مبتنی بر نوآوری در کاربردی‌سازی دانش و بر پایه تحقیق و توسعه شکل می‌گیرند. از این رو، پژوهش نقشی کلیدی در موفقیت شرکت‌ها و صنایع کوچک، متوسط و بزرگ دارد. به همین دلیل، پارک فناوری پردیس از طریق رونمایی از طرح حمایتی «ریتکس»، به صورت ویژه توجه خود را به حمایت از پژوهش‌های دانشگاهی مرتبط با نیاز شرکت‌ها و واحدهای فناور، معطوف کرده است.
علاوه بر تأمین محورهای تخصصی مورد نیاز شرکت‌ها در قالب این جشنواره، پارک فناوری پردیس از پژوهش‌های صورت گرفته در راستای اولویت‌های مدیریت و سیاست‌گذاری زیست‌بوم نوآوری کشور به طور ویژه حمایت می‌کند.
پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد، رساله‌های دکتری و طرح‌های پژوهشی اعضای هیئت‌علمی، دانشجویان و دانش‌آموختگان سه سال اخیر امکان شرکت در این جشنواره را دارند. شکل‌گیری هسته‌های پژوهشی و تأکید بر پژوهش‌های گروهی از معیارهای پذیرش آثار جشنواره است.
جوایز برگزیدگان جشنواره در قالب بسته‌های حمایتی بلاعوض، تسهیلات و خدمات توانمندسازی، نمونه‌سازی و تجاری‌سازی در آئین اختتامیه جشنواره اهدا خواهد شد همچنین، ورود برگزیدگان فاز اول جشنواره به زیست‌بوم نوآوری تسهیل می‌شود.
رونمایی از پلتفرم شبکه آزمایشگاهی ناحیه نوآوری پردیس
در بخش دیگری از آئین گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در پارک فناوری پردیس، رونمایی از پلتفرم شبکه آزمایشگاهی ناحیه نوآوری پردیس انجام شد.
این پلتفرم که با هدف شبکه‌سازی و سامانمند کردن توسعه زیرساخت آزمایشگاهی مورد نیاز شرکت‌ها، پژوهشگران و فناوران راه‌اندازی شده است، دربردارنده اطلاعات کاملی از تجهیزات و خدمات آزمایشگاهی، کارگاهی و نمونه‌‌سازی موجود در شرکت‌های عضو ناحیه نوآوری پردیس است. امکان رؤیت اطلاعات این تجهیزات، گفت‌وگو با مالک آن‌ها، آگاهی از نحوه استفاده و رزرو کردن آن‌ها همچنین بستری برای پرداخت هزینه استفاده از این خدمات امکان‌پذیر است.
انتهای پیام/*