کمیل خجسته نوشت: کاری که رهبر انقلاب در بیاناتشان از دیدار شورای هماهنگی اقتصادی آغاز کردند به هم زدن این دوقطبی دروغی بود تا جامعه از این جعبه تحمل تحریم بیرون بیاید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی،  کمیل خجسته در یادداشتی تحت عنوان  «از جعبه تحریم بیرون بیا» نوشت: “فقط با کشیدن 4 خط در حالی‌که دستان خود را از روی کاغذ برنداشته‌اید، 9 نقطه را به هم وصل کنید.” این سوال، آزمون معروفی است که کارآفرینان به عنوان یک مثال کاربردی برای روبه‌روشدن با مشکلات و مسائل مطرح می‌کنند. ظاهر مسئله‌ اینست که یک پرسش لاینحل در مقابل شخص قرار گرفته است اما وقتی به آن 9 نقطه‌ از زاویه دیگری نگاه می‌شود و صفحه کاغذ جزئی از امکان حرکت مداد دیده می‌شود آن وقت مسئله حل می‌شود.

“از جعبه بیرون بیا”*
آن‌وقت راه‌‌حل مسائل روشن می‌شود.
🧭 همین داستان هم برای اوضاع امروز کشور قابل انطباق است. برای حل مشکلات اقتصادی، همواره یک دو گانه‌ای ترسیم می‌شود که یک سمت آن #مذاکره است و سمت دیگرش #ایستادن و جنگ و تحریم. فرمول این دوگانه این‌گونه است که اگر برای حل مشکل اقتصادی سمت مذاکره بایستی، #رفع_تحریم صورت خواهد گرفت و اگر سمت دیگر بایستی کار به جنگ یا #افزایش_تحریم خواهد رسید. حتما کسی که مساله‌اش منافع ملی و بهبود زندگی مردم باشد با مسیر دوم موافق نیست. می‌ماند مسیر اول که همان مذاکره است که از ۹۱ آغاز شد و سال ۹۵ با برجام به سرانجام رسید و از آن زمان قرار است نتیجه خود را که رفع تحریم‌ها بوده نشان دهد اما نه‌تنها تحریم‌ها رفع نشده که زیادتر هم شده است.
🎁 پس روش مذاکره برای رفع تحریم هم راه‌حل کارآمدی عرضه نکرده است. به همین خاطر تصویری که از ماجرا ایجاد می‌شود اینست که هر دو روش مردم را در یک بن‌بست قرار می‌دهند که چاره‌ای جز تسلیم‌شدن ندارند.
اما واقعیت اینست که ماجرای مشکل اقتصادی در یک دوگانه مذاکره-ایستادن محدود نشده است. اصلا اینکه، این یک دوگانه نیست. بلکه یک #ترفند است تا مردم در جعبه #تحمل_تحریم بمانند. در واقع جامعه به ظاهر در یک دوقطبی قرار دارد و حتی ممکن است افراد بر سر اینکه کدام‌ور درست بگویند هم بحث و اختلاف کنند اما حقیقت اینست که هر دویش یک چیز است. یعنی اینکه جامعه ایران درون جعبه تحمل تحریم قرار گرفته است و ادامه زندگی در این جعبه مصداق “من جرب المجرب حلت به الندامه” است که “هر چند کازمودم از وی نبود سودم”.

⏳کاری که رهبر انقلاب در بیاناتشان از دیدار شورای هماهنگی اقتصادی آغاز کردند به هم زدن این دوقطبی دروغی بود تا جامعه از این جعبه تحمل تحریم بیرون بیاید.
رهبری، پرچم خط سومی را بلند کرده‌اند که اتفاقا این خط را در همان سال 95 در دیدار نوروزی حرم هم بیان کرده‌ بودند و ده راه‌حل‌ عملیاتی هم برای عبور از تحریم ارائه کرده بودند. راه حل رهبری، #عبورازتحریم و خنثی‌سازی آن است. با چه ابزاری؟ با الگوی کنارگذاشتن نفت و اداره کشور بدون نفت.(حرفی که دوسال است به صورت رسمی ابلاغ شده ولی دولت ساختار بودجه را همچنان نفتی می‌بندد.) با فعال‌سازی ۴ پیشران صنعت، معدن، شیلات، کشاورزی با تعامل با ۱۵ همسایه که به خود ایران چسبیده‌اند. با مدیریت نقدینگی، مدیریت قاچاق و….

🥇موفقیت این خط سوم مشروط به تحقق دو چیز است. اول اینکه جلوی #تحریف حرفشان گرفته شود تا اصل حرف به مردم برسد که اگر برسد آن‌وقت افکار عمومی هم از این دوگانه جعلی بیرون خواهد آمد و این مسیر را مطالبه خواهد کرد و دوم اینکه #مدیر با همت و شجاع و پیگیر لازم دارد تا با اجرای راه‌حل‌ها راه عبور از تحریم را بسازد.

 
منبع: خبرگزاری فارس
انتهای پیام/*