سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: فضای مجازی و مصاحبه‌های غیر معقول تیم را از هدفش دور خواهد کرد و حواس بازیکنان و مجموعه ما باید به استقلال باشد نه اینستاگرام و مسائل حاشیه‌ای.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی، محمود فکری با اشاره به شرایط این روزهای تیم فوتبال استقلال و همچنین نتایج تیمش در هفته‌های اخیر صحبت‌هایی را انجام داده که در زیر می‌خوانید:

 شما در هفته‌های اخیر مرتب از کمبود زمان برای هماهنگی تیم صحبت می‌کردید.اینکه استقلال فصل بدنسازی را به دلیل کمبود وقت به درستی پشت سر نگذاشته و فاصله اندک بازی‌ها باعث شده تا تیمتان فوتبالی که مد نظر کادر فنی است اجرا نکند. چرا روی این حرف تاکید دارید؟

به این دلیل که هر تیمی برای آماده سازی پیش فصل از نظر بدنی نیاز به 6 تا 7 هفته وقت دارد. این را من نمی‌گویم، کارشناسان فوتبال و همه مربیان این صحبت را تائید می‌کنند. هیچ وقت دنبال عذر و بهانه نبودم و هر زمان در هر تیمی کار کردم تمام توانم این بود تیمم موفق شود. الان هم هدفم همین است ولی وقتی تیم را تحویل گرفتم تیم کاملی نداشتیم.

 آن زمان دیاباته در کشورش بود، محمد نادری هنوز با ما وارد مذاکره نشده بود. میلیچ مشکل خروج از کشورش به دلیل قرنطینه را داشت و داریوش شجاعیان که از اواخر فصل پیش خوب شده بود و حتی می‌توانست در آسیا بازی کند به خاطر مشکل قراردادش در تمرینات ما شرکت نمی‌کرد. در همان روزهای اول تمرینات هم چند بازیکن به دلایل مختلف از تیم جدا شدند.ما تا آمدیم کار را شکل بدهیم به نزدیکی مسابقات رسیدیم و باید فشار را کم می‌کردیم تا در هفته های اول از نظر بدنی دچار مشکل نشویم.

 یعنی منظورتان همان امتیازات اول فصل است؟

بله دقیقا. اگر می‌خواستیم می‌توانستیم بدنسازی و تمرینات پرفشار را تا چند روز مانده به بازی ها ادامه بدهیم اما در عوض ممکن بود به خاطر سنگینی بدن بازیکنان همین امتیازاتی که تا الان گرفتیم را از دست بدهیم. استقلال در سالهای اخیر با مربیان مختلف همیشه این مشکل را داشته است، تازه من معتقدم مربیان دیگر که همگی برای من قابل احترام هستند زمان کافی را برای آماده سازی پیش فصل در اختیار داشتند. از سوی دیگر ساختار تیم هم تغییر کرده بود. چند بازیکن جدید به تیم ما اضافه شدند و آنها نیاز به هماهنگی داشتند.

مثلا رشید مظاهری باید با تیم و خط دفاع هماهنگ می‌شد،یا در دفاع راست موسوی اضافه شد، در چپ نادری، در خط وسط مهدی پور و … اینها نفراتی هستند که با یک بازی و دو بازی در لیگ برتر مقابل رقبا به هماهنگی لازم نمی رسند. به طور مثال همین علی کریمی که از استقلال جدا شده در فصل اول تا هفته‌ها خودش را در تیم پیدا نکرده بود و رفته رفته با بازی در لیگ توانست کار را بگیرد. اینها همه مشکلاتی است که ما داشتیم و اگر تاکید می‌کنم نیاز به زمان داریم برای این است که تا یک بازی تمام می‌شود چند روز بعد باید یک بازی دیگر انجام بدهیم.

ما سعی کردیم هم امتیاز بگیریم و هم خودمان را مدعی نشان بدهیم. همه تیم‌ها هم بدون شک تمرین می‌کنند و برنامه دارند. همین ماشین سازی که به سختی در تهران آن را شکست دادیم فصل گذشته رفت و برگشت استقلال را در تبریز و تهران شکست داد. این نشان می‌دهد در لیگ تیم ضعیف وجود ندارد و همه به خصوص مقابل استقلال با انگیزه مضاعف بازی می‌کنند.

در این هفته ها هواداران استقلال خواستار فوتبال زیبا شده‌اند. حتما صدای آنها را شنیده اید…

من 14 سال است که مربی هستم و به خوبی می‌دانم تیمم چه نقاط ضعف و چه نقاط قوتی دارد. من هم قبول دارم استقلال شاید آن فوتبال خیلی خوب مد نظر هوادار را بازی نکند اما اگر همین الان تا هفته هفتم فوتبال خوبی بازی می کردیم ولی یک در صد امتیازات امروز را نداشتیم خیلی‌ها می گفتند استقلال امسال مدعی قهرمانی نیست. تازه اعتقاد دارم اگر مشکلات داوری نبود ما خیلی راحت الان در صدر جدول بودیم. نمونه بارزش در همین بازی با ذوب آهن رخ داد، مطهری در حالت تک به تک سرنگون شد ولی داور به مدافع حریف کارت زرد داد.

اگر حریف 10 نفره می‌شد شرایط فرق می‌کرد و ممکن بود بازی را ببریم. در خیلی‌ بازی های دیگر هم این مسائل وجود داشت ولی من اینقدر منطقی هستم که همه چیز را به گردن این و آن نیندازم. الان هم می‌گویم اگر یک فاصله خوب بین بازی های ما باشد شرایط فنی تیم تغییر خواهد کرد. بعد از بازی با ذوب آهن فاصله خوبی بین بازی های ما تا بازی با گل‌گهر ایجاد شد و به خاطر همین یکی دو روز به بچه ها استراحت دادیم و در این چند روز روند تاکتیکی ما بهتر شده است. خود بچه‌ها از نوع تمرینات راضی هستند و طبیعتا هر چه زمان بیشتری داشته باشیم استقلال بهتری در مسابقات می‌بینیم.

رابطه شما با همکارانتان چطور است. در این روزها شایعه شده که ممکن است افرادی به کادر فنی شما اضافه شوند…

من به این صحبت‌ها توجهی ندارم. همانطور که گفتم اگر به این جمع بندی برسم که نیاز به کمک دارم آن را به باشگاه منتقل می‌کنم. همکارانم در تیم ما وظایفشان را می‌دانند. از صبح در تمرینات دور هم جمع می‌شوند، رقبا را آنالیز می‌کنند و برنامه‌های مد نظر من را آماده می‌کنند.

 در این مدت با پیشکسوتان صحبت نکردید؟

در چه زمینه‌ای؟

اینکه آنها نقطه نظری داشته باشند یا راهکاری بدهند؟

من رابطه‌ام با همه خوب است. اتفاقا می‌خواهم از تک تک عزیزانی که در این مدت از استقلال حمایت کردند تشکر کنم.از همه دوستانم می‌خواهم منِ محمود فکری را نه بلکه استقلال را حمایت کنند که انصافا در این مدت این کار را کردند. خیلی ها هم به محل تمرین آمدند و با آنها صحبت کردم. اتفاقا در لا‌به‌‌لای صحبت‌های آنها به نکات مهمی رسیدم که به امید خدا آن را اجرایی خواهم کرد.

ممکن است بدانیم چه نکات مهمی؟

واقعیت این است که در این مدتی که در استقلال بودم با خیلی از عزیزان صحبت کردم و متوجه شدم یکی از دلایلی که در چند سال اخیر باعث عدم موفقت استقلال شده است اینستاگرام و فضای مجازی است. این موضوع را خیلی ها به من منتقل کردند و هر چه جلوتر آمدیم مطمئن شدم که این صحبت‌ها درست است. من وقتی در بیرون از استقلال بودم این مسائل را می‌دیدم ولی الان کاملا آن را حس می‌کنم.

اعتقادم این است یک بازیکن حرفه ای باید تمام تمرکزش روی بازی های استقلال و تمرینات باشد. نظم و انضباط، ساعت رفت و آمد بازیکن به محل تمرین، رفتار با هوادار، احترام به بزرگتر‌ها و حتی بزرگترها به کوچکتر‌ها برای من خیلی مهم است. زمانی که خودم فوتبال بازی می‌کردم این موارد را رعایت می‌کردم چون به من هم یاد داده بودند. الان هم انتظارم از بازیکن همین است. نظم و انضباط اصول مهم من در کار مربیگری است و به هیچ عنوان نمی‌توانم از بی نظمی و اینگونه مسائل بگذرم.

وقتی هدف یکی باشد مجموعه موفق می‌شود. من خودم کمترین فعالیت را در فضای مجازی دارم و اگر از ابتدای فصل دقت کرده باشید شاید فقط چند پست و استوری در اینستاگرام منتشر کردم اما حالا دیگر تصمیم دارم کلا تا زمانی که در اینجا مسئولیت دارم در این فضا فعالیت نکنم. این را خیلی‌ها به من پیشنهاد کردند و من هم با مطالعه و مشورت آن را قبول کردم. وقتی من به عنوان نفر اول و مسئول فنی تیم این کار را می‌کنم همه باید چنین کاری را انجام بدهند. به قولی همه باید پاشنه‌ها را برای موفقیت تیم َور بکشیم.

 یعنی بازیکنان دیگر نباید در اینستاگرام فعالیت کنند؟

نه منظورم این نیست.ما همه در یک کشتی هستیم. اگر می‌خواهیم به یک نقطه برسیم همه باید با هم تلاش کنیم، ممکن است در این راه و سفر سختی‌هایی هم وجود داشته باشد. خیلی از بازیکنان استقلال در صفحات اینستاگرامشان تبلیغات می‌کنند، من نمی‌خواهم به آنها بگویم اینستاگرامشان را ببندند. اعتقادی هم به این نوع رفتار ندارم اما مطمئن باشید مِنبَعد همه چیز کنترل شده خواهد بود. بازیکن استقلال باید پاسخگوی هوادار باشد، فضای مجازی و مصاحبه‌های غیر معقول و خیلی چیزهای دیگر او را از هدفش دور خواهد کرد و حواس بازیکنان و مجموعه تیمی ما باید به استقلال باشد نه اینستاگرام و مسائل حاشیه‌ای.

برای پست و استوری گذاشتن وقت زیاد است ولی برای قهرمانی با یک اشتباه همه چیز از دست می‌رود.مطمئنا در همین یکی دو روز این موضوع را به بچه‌ها منتقل می‌کنم. نه فقط بازیکنان تیم بلکه تمام افرادی که کنار ما هستند باید این مسائل را رعایت کنند. یک تیم برای قهرمانی همدلی و تلاش و سختی می‌خواهد. وقتی یک نفر می‌خواهد وزن کم کند باید غذای چرب را کنار بگذارد، مواد قندی نخورد، ورزش کند و عرق بریزد. بازیکن و کادر فنی استقلال هم برای رسیدن به قهرمانی و موفقیت باید تلاش کند. شاید بازیکن و کادر فنی و خیلی‌ها در طول یک فصل درگیر فضای مجازی باشند، آن زمان است که همین هواداران از بازیکنان انتقاد می‌کنند که چرا به جای فوتبال روی مسائل دیگر تمرکز داشتید.

 این تصمیم شما به خاطر نزدیک بودن به دربی نیست؟

اصلا. از ابتدای فصل تا امروز دیده اید که با کوچکترین بی نظمی برخورد کرده ام. همکارانم هم در تمرین به این اصول من اعتقاد دارند. اتفاقا می‌خواهم بگویم من اصلا با فضای مجازی مشکلی ندارم و معتقدم می‌شود از این فضا خیلی استفاده های خوبی کرد. خود من هم در این سالها بارها در فضای مجازی از برخی مطالب استفاده کرده ام اما این تصمیم فقط نظر شخصی من نیست. شما از خیلی از پیشکسوتان سوال کنید، آنها بارها در مصاحبه های خود اشاره کرده اند که فعالیت گسترده بازیکنان در فضای مجازی باعث ضربه زدن به استقلال و خودشان شده است.

همین مسائل توسط خود آنها به من منتقل شده و من هم چند هفته این موضوعات را رصد کردم. در تمرین چند هفته پیش هم به خبرنگاران گفتم من حواسم باید به همه چیز باشد حتی صفحات مجازی بازیکنان. همه باید به هم کمک کنیم. کاپیتان استقلال هم باید در این زمینه کمک حال کادر فنی تیم باشد. اتفاقا می‌خواهم با بزرگترها و کاپیتان تیم هم صحبت کنم تا ان‌شاالله  در اینگونه زمینه ها و حتی مسائل جزئی تر برای موفقیت استقلال یکدل‌تر از گذشته جلو برویم.

این هفته هم بازی سختی در پیش دارید…

بله.همانطور که در ابتدای صحبت‌هایم گفتم بازی آسان در لیگ برتر وجود ندارد. گل گهر تیم خوبی است که الان در صدر جدول قرار دارد. این تیم کادر فنی خیلی خوبی دارد که در راس آن آقای قلعه نویی است. این تیم  طبیعتا برای برد به مصاف ما می‌آید. ما هم می‌خواهیم تمام تلاشمان را انجام بدهیم تا با بهترین نتیجه از زمین خارج شویم.

ممکن است برای دربی در بازی با گل‌گهر کمی محتاط تر عمل کنید؟

نه.ما به این مسائل فکر نمی کنیم. هر بازی برای ما اهمیت خاص خودش را دارد. دربی جای خود، بازی با گل‌گهر هم جای خود.

 وضعیت مصدومانتان چطور است؟

دیاباته به تمرینات ما اضافه شده ولی هنوز به آن آمادگی صد در صد که مد نظر خودش هم هست نرسیده. او برای بازی مشکلی ندارد ولی باید در موردش تا روزهای آینده جمع بندی کنیم. شجاعیان هم از روز گذشته در تمرینات ما شرکت کرد و به همراه نادری زیر نظر کادر پزشکی تمرین می‌کنند. فعلا باید صبر کنییم تا روز بازی ببینیم شرایط آنها چطور می‌شود. یکی از دلایل همین مصدومیت‌ها مشکلات ابتدای فصل و نداشتن زمان و اینگونه مسائل است که در این هفته ها دست ما را بسته بود ولی امیدوارم تا دربی با تیمی کامل به مصاف حریف برویم.

صحبت خاصی باقی مانده؟

فقط می‌خواستم از هواداران استقلال و پیشکسوتان باشگاه تشکر کنم.آنها در این هفته ها حمایت خوبی از تیم داشتند و امیدوارم این روند تا آخر فصل ادامه داشته باشد.همانطور که گفتم اصلا انتظار ندارم آنها از شخص من حمایت کنند ولی حمایت از استقلال روحیه تیمی ما را دو چندان می‌کند. امیدوارم هم اعضای کادر فنی و هم بازیکنان طوری کار کنیم که شرمنده مردم و پیشکسوتان استقلال نشویم و آنها را در آخر فصل سربلند کنیم.

 
منبع: خبرگزاری فارس
انتهای پیام/*