سخنگوی هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه 10 نماینده موافق و مخالف کلیات بودجه 1400 نظرات خود را بیان کردند، از تصمیم‌گیری نهایی درباره تایید و یا رد کلیات بودجه در نشست فردا خبر داد و گفت: هیچ رای‌گیری‌ای امروز صورت نگرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی، محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه 8 دی) درباره نشست غیرعلنی مجلس که با موضوع بررسی لایحه بودجه 1400 برگزار شد، اظهار داشت: این نشست غیرعلنی و غبررسمی دو ساعت ادامه داشت، ضمن اینکه در این جلسه درباره مسائل مربوط به بودجه سال 1400 مباحث مختلفی مطرح شد.

وی افزود: در ابتدای نشست امروز تعدادی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه به انتخاب این کمیسیون و همچنین رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، رئیس کمیسیون تلفیق و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس بحث‌ها و دیدگاه‌های خود را درباره لایحه بودجه 1400 ارائه کردند که بخشی از این دیدگاه‌ها مربوط به نوآوری‌هایی بود که بایستی در بودجه سال آینده لحاظ شود.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: بایستی برخی ساختارهای ناصحیح بودجه‌ریزی جاری کشور تغییر پیدا کند که این موضوع مربوط به نظام مالیاتی و سایر بخش‌ها است.

فرهنگی گفت: در نشست غیرعلنی و غیررسمی امروز مجلس مطالبی هم درباره کلیات بودجه بحث شد، ضمن اینکه 10 نفر از نمایندگان هم درباره کلیات بودجه به اظهارنظر پرداختند که پنج نفر نماینده موافق کلیات بوده و پنج نماینده مخالف کلیات که دیدگاه‌ها و نظرات خود را بیان کردند.

فرهنگی تصریح کرد: نمایندگانی که مخالف کلیات بودجه بودند، نظراتشان بیشتر متمرکز بر آن بود که در مجلس امکان اصلاح کلی لایحه بودجه وجود ندارد و ایرادهایی که در بخش درآمدی و هزینه‌های این بودجه وجود دارد و هم ایرادات مربوط به کسری بودجه است. مخالفان با ذکر برخی اعداد و ارقام و جزئیات مربوط به لایحه تقدیمی بودجه دولت مباحث خود را بیان کردند.

فرهنگی گفت: نمایندگانی که موافق کلیات بودجه 1400 بودند معتقد بودند که مجلس نباید فرصت‌سوزی کرده و به همین دلیل چون فرصت تاریخی دراختیار داریم و دولت هم مسیر درآمدها و هزینه‌ها را تا حدودی باز گذاشته است و مجلس امکان آن را دارد که هر تغییر و اصلاحی را انجام دهد که رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در همین راستا پیشنهاد داد که بودجه را دو سقفی تنظیم کنیم، بخشی از این سقف براساس آنچه که واقعیت دارد تنظیم شود و بخش دیگر هم در محدوده‌ای که مدنظر دولت درنظر گرفته شود. این در حالی است که از ابتدای اجرای بودجه امکان عملیاتی شدن سقف دوم وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در پایان این نشست هم محمدباقر قالیباف رئیس مجلس جمع‌بندی اولیه‌ای درباره کلیات بودجه داشته و مقرر شد قبل از شروع رسمی و علنی نشست فردا (سه‌شنبه 9 دی) بحث خود را تکمیل کرده و جمع‌بندی نهایی را در آن روز ارائه کنند، لذا در نشست امروز هیچ‌گونه رأی‌گیری درباره کلیات بودجه انجام نشده و تصمیم مشخصی هم اتخاذ نشد اما در تبیین موضوع یعنی چارچوب‌های کلی بودجه 1400 و نوآوری‌هایی که می‌توان در آن اعمال کرد و همچنین در مورد موافقت و مخالفت کلیات، بحث‌های بسیار خوبی انجام شده و در دیدگاه مجموع نمایندگان مجلس حتماً آثار خود را برجای گذاشته است.

 
منبع: خبرگزاری فارس
انتهای پیام/*