عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان با اشاره به اینکه ۹ دی حماسه بصیرت بود، گفت: ماندگاری انقلاب مدیون مدیریت ولایت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی خبرهای همشرقی، آیت‌الله سید احمد خاتمی شامگاه دوشنبه در ویژه‌برنامه‌ای که به مناسبت ۹ دی در رشت برگزار شد، اظهار کرد: حضرت فاطمه (س) در جوانی فدای ولایت شد و در راه ولایت آسیب دید. این بانوی بزرگ اسلام شهیده راه ولایت شد و به ما آموخت که باید در این راه تا آخرین قطره خون ایستاد.
وی با اشاره به اینکه حماسه ۹ دی، حماسه ولایتمداری بود، افزود: حماسه ۹ دی پنج ویژگی داشت که نخستین ویژگی فاطمی بودن این حماسه است به این معنا که مردم با هدف حمایت از ولایت به صحنه آمدند و حماسه‌ای نظیر سال ۵۷ خلق کردند.
نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه مردم با تمام وجود در حمایت از ولایت شعار می‌دادند، گفت: حضرت فاطمه به ما آموخت باید پیش‌مرگ ولی‌فقیه باشیم و حماسه فاطمی ملت ایران این است که روح تحرک حضرت فاطمه (س) را لمس کردند.
وی با اشاره به اینکه اگر حضرت فاطمه از ولایت دفاع نمی‌کرد تاریخ تحریف می‌شد، بیان کرد: حماسه فاطمی باعث شد که فرزند ایشان در ایران تنها نماند و ملت ایران مانند برخی از فرزندان سست عنصر امام علی (ع) در آن زمان، عمل نکردند.
تاسی از فرهنگ عاشورا ویژگی حماسه ۹ دی ۸۸
آیت‌الله خاتمی ویژگی دوم حماسه ۹ دی را عاشورایی و حسینی بودن عنوان و اظهار کرد: زمینه حماسه ۹ دی از آنجا شروع شد که فتنه گران به عزاداران حسینی حمله کردند و عاشورای تهران را به میدان جنگ تبدیل کردند.
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه سردسته فتنه گران اسم آشوبگران را «خداجویان» نامید، تصریح کرد: حضور به موقع مردم در صحنه یکی دیگر ویژگی‌های حماسه ۹ دی بود که این ویژگی مؤمنان طبق آیات قرآن است.
آیت‌الله خاتمی با تاکید بر اینکه هیچکس جز مردم نمی‌توانست بساط فتنه‌گران را جمع کند، افزود: دنیای استکبار به این فتنه و فتنه گران امید داشت تا به این نظام آسیب برساند اما نتوانست و بلافاصله تحریم‌های بی‌سابقه علیه کشور را شروع کرد.
وی با بیان اینکه بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب، مردم همچنان از انقلاب دفاع می‌کنند، ادامه داد: دشمن بداند ملت بعد از تمام شدن کرونا، مانند گذشته در مناسبت‌ها حماسه آفرینی خواهند کرد.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه حماسه ۹ دی حماسه بیعت وفادارانه است، بیان کرد: مردم ایران در روز ۹ دی با ارزش‌ها و نظام اسلامی بیعت کردند و مسئله ولایت فقیه ستون فقرات نظام اسلامی است.
آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه طبق قانون، چهار اصل تا ابد در جمهوری اسلامی تغییر ناپذیر است، افزود: اسلامیت نظام، ولایت فقیه، جمهوریت نظام و مذهب رسمی کشور هرگز تغییر نمی‌کند و مردم نیز با تمام وجود نقش ولایت را باور کرده‌اند.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه ابراز ارادت مردم به امام خمینی به این معنا بود که می‌خواهند نبض حکومت توسط ایشان بتپد، گفت: فتنه گران در سال ۸۸ مقابله با اصل ولایت را هدف قرار داده بودند و روز عاشورا شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه سر دادند و مردم به صحنه آمدند تا این اصل حیاتی ضربه نبیند.
رمز ماندگاری انقلاب و نظام اسلامی وجود ولایت فقیه است
وی ماندگاری ۴۰ ساله انقلاب را مدیون مدیریت ولایت دانست و تصریح کرد: اگر مدیریت ولایت فقیه نبود انقلاب نیز نابود می‌شد و هر کدام از حوادث این سال‌ها می‌توانست کشور را از پا درآورد.
استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه شش کودتا در این کشور دیده شد و همه آنها خنثی شد و اینها از برکات ولایت فقیه است گفت: در جریان ویروس کرونا، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده بود ایران روزی به هزار کشته می‌رسد اما طرح شهید سلیمانی از این فاجعه جلوگیری کرد.
امام جمعه موقت تهران به تأثیر مثبت اجرای طرح شهید سلیمانی و حضور بسیجیان در صحنه اشاره و عنوان کرد: امیدوارم ویروس کرونا توسط متخصصان ایرانی نابود شود و واکسن ایرانی کرونا به سراسر جهان صادر شود.
وی با تاکید بر اینکه رهبر انقلاب محبوب دل‌ها است، اظهار کرد: جوانان بعد از سخنرانی رهبری، به صندلی ایشان به عنوان تبرک دست می‌زنند و هتاکی‌های دشمنان بر محبوبیت نایب امام زمان خواهد افزود.
آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه محبوبیت رهبری نشأت گرفته از انتساب ایشان به ائمه معصومین است، بیان کرد: پنجمین ویژگی حماسه ۹ دی، بصیرت به معنای دشمن شناسی بود و در راهپیمایی این روز تنها دو عکس یعنی عکس امام و رهبری بود.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری همچنین بر ضرورت پاسداری از حماسه ۹ دی و تثبیت تجربیات آن دوران برای نسل آینده تاکید کرد.
 
 
منبع: خبرگزاری مهر
انتهای پیام/*