صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران واکسن “اسپوتنیک-5” علیه ویروس کرونا را ثبت کرده و استفاده اضطراری از این داروی روسی را مورد تأیید قرار داده است. هفته گذشته “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه ایران در جریان سفر خود به مسکو، برای نخستین بار از ثبت واکسن “اسپوتنیک-5” از […]

 صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران واکسن “اسپوتنیک-5” علیه ویروس کرونا را ثبت کرده و استفاده اضطراری از این داروی روسی را مورد تأیید قرار داده است.

هفته گذشته “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه ایران در جریان سفر خود به مسکو، برای نخستین بار از ثبت واکسن “اسپوتنیک-5” از سوی وزارت بهداشت کشورش خبر داده بود.

علاوه بر این، “کیریل دمیتریف” رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه روز جمعه اعلام کرد که گینه، دومین کشور آفریقایی، پس از الجزایر است که واکسن روسی “اسپوتنیک-5” برای بیماری کووید-19 را با روشی سریع به ثبت می‌رساند.

وی گفت: «این دارو مورد اعتماد بسیار زیاد شرکای ما در گینه قرار گرفته و ما از تصمیم رئیس جمهوری این کشور در این باره استقبال می‌کنیم.»

به گفته این مقام روس، واکسن روسی اسپوتنیک بطور سریع در بیش از 25 کشور جهان به ثبت رسیده تا بتوان از آن در انجام واکسیناسیون علیه بیماری کووید-19 استفاده شود.

“آناتولی گوترش” دبیر کل سازمان ملل متحد نیز ابراز امیدواری کرده است که سازمان بهداشت جهانی در آینده بسیار نزدیک واکسن روسی “اسپوتنیک-5” را مورد تأیید قرار دهد.

به گفته “تاتیانا گالیکووا” معاون نخست وزیر روسیه، تاکنون بیش از 8 میلیون و 200 هزار دوز از واکسن “اسپوتنیک-5” در کشور تولید شده و نزدیک به 3 میلیون دوز آن به سازما‌ن‌های پزشکی ارسال شده است.

واکسن “اسپوتنیک-5” توسط مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی روسیه “گامالیا” و با همکاری وزارت دفاع این کشور تولید شده و نخستین واکسن علیه ویروس کروناست که در روسیه و در جهان به ثبت رسیده است. اثربخشی نهایی این دارو حدود 92 درصد است و برای موارد حاد و شدید بیماری کووید-19 این اثربخشی به 100 درصد می‌رسد.

منبع: خبرگزاری تسنیم