محمدرضا صباغیان نماینده بافق و مهریز در مجلس در نشست علنی امروز (سه شنبه، 14 بهمن) قوه مقننه و  در تذکری با انتقاد از عدم  حضور رئیس جمهور در جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه، گفت: بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، رئیس جمهور باید از کلیات بودجه دفاع کند و سپس سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه به ایراد گزارش […]

محمدرضا صباغیان نماینده بافق و مهریز در مجلس در نشست علنی امروز (سه شنبه، 14 بهمن) قوه مقننه و  در تذکری با انتقاد از عدم  حضور رئیس جمهور در جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه، گفت: بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، رئیس جمهور باید از کلیات بودجه دفاع کند و سپس سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه به ایراد گزارش کمیسیون بپردازد.

وی افزود: آقای رئیس جمهور ضمن حضور در جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه 1400 باید درباره یارانه‌ها، فروش نفت و نرخ ارز توضیحاتی را ارائه و از آنها دفاع می‌کرد، این به نفع مجلس و دولت بود و شاید برخی از ابهامات نیز مرتفع و اعتماد بیشتر تحقق پیدا می‌کرد.

نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس در ادامه با استناد به تبصره 4 ماده 108 آیین‌نامه داخلی گفت: دولت همچنین گزارش عملکرد بودجه سال گذشته درباره بودجه شرکت‌ها  و موسسات و بیمه‌ها را باید ارائه می‌کرد تا دیوان محاسبات آن را بررسی و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به طورهمزمان با بررسی لایحه بودجه 1400 آن را مورد رسیدگی قرار می‌داد. عدم توجه به این موضوع موجب شده تا ما جداول مربوط به بودجه شرکت‌ها را در اختیار نداشته باشیم و در حال حاضر به بررسی بخش کوچکی از سال آینده بپردازیم.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس با استناد به ماده 183 آیین‌نامه داخلی یادآور شد: جلسات بررسی لایحه بودجه 1400 به صورت سه شیفت اعلام شده در صورتی که طبق قانون حداقل 8 ساعت برای هر جلسه در نظر گرفته شده و از سوی دیگر دقت و توجه در شیفت سوم کاهش پیدا می‌کند بنابراین بهتر است که بودجه با آرامش و دقت بیشتری در جلسات دو شیفته بررسی شود.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: بر اساس قانون رئیس جمهور باید برای دفاع از کلیات بودجه سال 1400 در مجلس حضور پیدا می‌کرد به همین جهت از 10 روز قبل نامه کتبی نوشتم و از ایشان به طور رسمی دعوت کردم. رئیس جمهور این دعوت را اجابت نکردند لذا ما وظیفه خود را انجام داده‌ایم.

وی ادامه داد: در ارتباط با جداول نیز عرف به همین شکل بوده و با توجه به فرصتی که داریم تا بخش‌های درآمدی بررسی و تصویب شود، جداول نیز تنظیم و نهایی خواهد شد. در خصوص برگزاری جلسات بررسی لایحه بودجه 1400 به صورت سه‌ شیفت طبق آیین‌نامه این موضوع به هیأت رئیسه واگذار شده و ما با توجه به محدودیت‌ها تصمیم گرفتیم که در هفته اول جلسات به صورت سه‌شیفت برگزار شود که دوستان آمادگی بیشتری هم دارند و در ادامه دو شیفت خواهیم کرد.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم