ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در رابطه با آسیب‌‌های کنکور، اظهار کرد: برگزاری کنکور، فشار روحی، روانی و استرس مضاعفی بر خانواده‌ها و فردی که می‌خواهد در این آزمون شرکت کند، وارد می‌کند. وی افزود: حتی در بسیاری از مواقع با توجه به اینکه داوطلب بهره هوشی بالایی دارد […]

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در رابطه با آسیب‌‌های کنکور، اظهار کرد: برگزاری کنکور، فشار روحی، روانی و استرس مضاعفی بر خانواده‌ها و فردی که می‌خواهد در این آزمون شرکت کند، وارد می‌کند.

وی افزود: حتی در بسیاری از مواقع با توجه به اینکه داوطلب بهره هوشی بالایی دارد و درسش خوب است ولی متأسفانه به دلیل شدت استرس از پس چنین آزمونی بر نمی‌آ‌ید و حقش تضییع می‌شود. برگزاری کنکور در دنیا منسوخ شده و اخیراً سعی می‌شود از طریق درصد معدل، مقداری از اثرات منفی کنکور کاسته شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی به بحث مافیای کنکور اشاره کرد و گفت: در کنکور با مافیایی به نام برگزاری کلاس‌های تقویتی و انتشاراتی که در این زمینه فعالیت می‌کنند مواجه‌ هستیم که داوطلبان را به سمت تست‌زنی سوق می‌دهند.

ابوترابی افزود: برآورد می‌شود چرخش مالی این مافیا سالانه حدود ۴۰-۳۰ هزار میلیارد تومان است. علی‌رغم اینکه پیگیری‌هایی در زمینه حذف کنکور صورت گرفته بود اما فشار سنگین مافیای کلاس‌های تقویتی کنکور اجازه حذف آن را نداد.

وی گفت: باید به این مرحله برسیم  که کنکور به غیر از استرس و تضییع حق دانش‌آموزان چیز دیگری ندارد و باید جمع شود و داوطلبان براساس عملکرد طول دوره تحصیل مورد ارزیابی قرار گیرند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: در حال حاضر طبق نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی، بهترین شیوه ابتدا حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری است و در گام بعدی حذف کنکور لیسانس است.

 

منبع: خبرگزاری فارس

انتهای پیام/*