مسابقات شوق تلاوت چهارمین دوره مسابقات شوق تلاوت با حضور نخبگان طرح ملی تلاوت شباب‌الرضا طی روز‌های ۱۱ و ۱۲ اسفند در جزیره کیش برگزار می‌شود. برگزاری مسابقات شوق تلاوت با هدف سنجش و آموزش قاریان نوجوان حجت‌الاسلام سید مسعود میریان رئیس مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با فارس در خصوص این […]

مسابقات شوق تلاوت چهارمین دوره مسابقات شوق تلاوت با حضور نخبگان طرح ملی تلاوت شباب‌الرضا طی روز‌های ۱۱ و ۱۲ اسفند در جزیره کیش برگزار می‌شود.

برگزاری مسابقات شوق تلاوت با هدف سنجش و آموزش قاریان نوجوان

حجت‌الاسلام سید مسعود میریان رئیس مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با فارس در خصوص این مسابقات گفت: این رقابت‌ها با هدف سنجش و تشویق نخبگان طرح ملی تلاوت شباب‌الرضا برگزار می‌شود و طی آن نفرات برتر طرح با حضور در این مسابقات مورد سنجش و آموزش قرار می‌گیرند. زیرا به جز مسابقات کارگاه‌های آموزشی هم برای آنها در نظر گرفته شده است.

وی درباره طرح ملی تلاوت شباب‌الرضا گفت: ثبت‌نام نهمین دوره طرح ملی تلاوت شباب الرضا (ع) با توجه به شرایط خاص شیوع کرونا، از مهرماه سال جاری در سراسر کشور از طریق بستر فضای مجازی آغاز شد که دوره پیش نیاز آن در آذر و دی‌ماه انجام پذیرفت و ترم یک این طرح نیز از بهمن‌ماه آغاز شده است.

همکاری نهاد‌های مختلف در برگزاری طرح

وی افزود: نهمین دوره طرح ملی تلاوت شباب الرضا (ع) به همت مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی با همکاری معاونت قرآن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان بسیج، سازمان دارالقرآن کریم، شبکه قرآن و معارف سیما، اداره کل قرآن، عترت و نماز معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، رادیو قرآن، خبرگزاری‌های ایکنا و فارس و همچنین مؤسسات قرآنی در سراسر کشور در حال برگزاری است.

وی در خصوص وضعیت فراگیران هشتمین دوره طرح ملی شباب الرضا (ع) که ثبت‌نام آنها قرار بود در بهمن‌ماه سال گذشته انجام پذیرد، افزود: با توجه به شیوع بیماری کرونا ثبت‌نام به اردیبهشت‌ماه موکول و ترم یک از خرداد‌ماه شروع شد و در اواخر مرداد‌ماه به اتمام رسید. از مهرماه نیز ترم دوم آغاز شد و تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت.

برگزاری طرح ملی تلاوت شباب‌الرضا در بستر فضای مجازی/ حضور دختران در طرح

مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی ادامه داد: به دلیل اینکه محدودیتی در این دوره از لحاظ فضای فیزیکی وجود نداشت و فعالیت‌ها در بستر فضای مجازی انجام می‌گرفت ثبت‌نام به صورت ملی در سراسر کشور انجام شد و همچنین برای اولین‌بار از دختران ۱۰ تا ۱۵سال در این دوره ثبت‌نام به عمل آمد.

وی ادامه داد: در دوره پیش نیاز ۱۲ جلسه کلاس برگزار شد که شامل ۳ جلسه کلاس برای خانواده فراگیران در خصوص توجیه طرح ملی تلاوت شباب الرضا (ع)، نحوه تقلید‌خوانی و ارتباط والدین با فرزندان جهت رشد در سیر تلاوت بود که از طریق ضبط برنامه انجام پذیرفت. همچنین ۹ جلسه برای دختران و پسران فراگیر که شامل ۸ جلسه انتخاب سبک تقلیدی تلاوت و قرائت و یک جلسه محفل قرآنی برای تلاوت کامل تقلیدی بود. متخبین، قبول‌شدگان در آزمون پیش رو هستند که به ترم یک راه پیدا می‌کنند و در این ترم دروسی از قبیل تجوید، مفاهیم، تقلیدی خوانی، آداب صوت، لحن و حفظ قرآن را  آموزش می‌بینند.

حفظ، مفاهیم و تلاوت موضوعات اصلی طرح ملی تلاوت شباب‌الرضا هستند

مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی با بیان اینکه این طرح ویژه پسران ۸ تا ۱۴ سال و دختران ۱۰ تا ۱۵ سال است، خاطرنشان کرد: سه بخش اصلی موضوعات آموزشی مطرح شده طرح ملی تلاوت شباب الرضا (ع)، حفظ، مفاهیم و تلاوت است که با هدف انس هرچه بیشتر با قرآن و تربیت قرآنی قاریان با استعداد اجرا می‌شود و مخاطبان این طرح ملی در پایان قاریانی می‌شوند که به دلیل انس با قرآن، حافظ قرآن می‌شوند و برای اینکه تلاوتشان اثرگذار باشد با مفاهیم و تفسیر آیات قرآن نیز آشنا می‌شوند.

وی در پایان درباره مسابقات شوق تلاوت گفت: این رقابت‌ها همه ساله برای سنجش قاریان نخبه حاضر در طرح برگزار می‌شود که در طول برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تربیتی به همراه برنامه‌های تفریحی هم برای آنها در نظر گرفته شده است. همچنین برنامه‌های تربیتی و پرورشی از اولویت‌های طرح است و همزمان با آموزش این برنامه‌ها هم پی‌گیری می‌شوند.

 

منبع: خبرگزاری فارس

انتهای پیام/*