در مراسمی با حضور محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام و جمعی از مسئولان و ناظران پزشکی کارآزمایی بالینی، فاز دوم و سوم تست انسانی “واکسن کوو ایران برکت” و همچنین فعالیت بزرگترین کارخانه تولید واکسن در منطقه آغاز شد. محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در این مراسم گفت: امروز سه خبر […]

در مراسمی با حضور محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام و جمعی از مسئولان و ناظران پزشکی کارآزمایی بالینی، فاز دوم و سوم تست انسانی “واکسن کوو ایران برکت” و همچنین فعالیت بزرگترین کارخانه تولید واکسن در منطقه آغاز شد.

محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در این مراسم گفت: امروز سه خبر خوب و افتخارآمیز در حوزه تلاش نخبگان جوان کشور برای مبارزه با ویروس منحوس کرونا برای مردم کشورمان داریم؛ خبراول اینکه نتایج فاز نخست مطالعات کارآزمایی بالینی واکسن “کوو ایران برکت” که روی 56 داوطلب انجام شد، توسط مراجع ذی‌صلاح مورد تأیید رسمی قرار گرفت و این واکسن توانست در بحث ایمن بودن موفقیت 100درصدی کسب کند.

مخبر به صدور مجوز از سوی وزارت بهداشت برای آغاز همزمان فاز دوم و سوم تست انسانی این واکسن اشاره و تصریح کرد: خبر خوش دوم، صدور مجوزهای لازم و آغاز فاز دوم و سوم کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی به‌ترتیب روی 300 و 20 هزار نفر در کشور از امروز است که علاوه بر تهران در چند استان دیگر هم انجام خواهد شد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در ادامه گفت: سومین و مهمترین خبر خوش ما، افتتاح و آغاز فعالیت کارخانه تولید واکسن در شهرک دارویی شفافارمد استان البرز است. امروز فاز اول این کارخانه فعالیت خود را با تولید 3 میلیون دوز در ماه آغاز خواهد کرد و امیدواریم تا اواسط بهار 1400 و با افتتاح فاز دوم این کارخانه، ظرفیت تولید واکسن را به 12 تا 15 میلیون دوز در ماه برسانیم.

مخبر تأکید کرد: تا زمانی که حتی یک ایرانی باقی مانده باشد که واکسن کرونا دریافت نکرده باشد، اقدام به صادرات واکسن نخواهیم کرد.

حمیدرضا جمشیدی رئیس گروه دارویی ستاد اجرایی فرمان امام نیز در این مراسم گفت: با توجه به ظرفیت عظیم ایجادشده در شهرک دارویی برکت، ستاد اجرایی فرمان امام این آمادگی را دارد تا به سایر گروه‌های علمی که در کشور اقدام به ساخت واکسن کرونا می‌کنند هم برای تولید انبوه کمک کند.

وی افزود: تلاشی که دانشمندان جوان ستاد اجرایی برای ساخت واکسن از 6 مسیر طی یک سال کردند، مسیر جدیدی را در حرکت علمی کشور باز کرد و دستاورد این تلاشها تنها به مبارزه با کرونا محدود نخواهد شد.

جمشیدی در پاسخ به سؤال یک خبرنگار فرانسوی درخصوص علت وارد نشدن واکسن‌های اروپایی و آمریکایی به کشور بیان داشت: جدا از بحث‌های علمی و بی‌اعتمادی تاریخی ملت ایران، در زمان حاضر آمریکا با وضع تحریم‌های ظالمانه، جلوی واردات داروهای لازم برای بیماران ایرانی را هم می‌گیرد، چطور باور کنیم که برای افراد سالم ایرانی حاضر است به ما واکسن بدهد؟!

وی اضافه کرد: در یک مورد قرار بود دارویی را برای گروهی از کودکان از کره‌جنوبی تهیه و وارد کنیم که از قضا مبالغی از دارایی ایران هم در بانک‌های کره وجود داشت، اما اجازه خرید و صادرات این دارو را به آن شرکت ندادند، حالا چطور باور کنیم که برای واردات واکسن حسن‌نیت دارند؟!

محرز: واکسن ایرانی کرونا از امن‌ترین واکسن‌های تولیدشده در جهان است

مینو محرز عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت نیز در این مراسم گفت: از امروز با افتخار می‌توانیم بگوییم که پس از سالها، ایران تولیدکننده واکسن‌ در جهان است.

وی ادامه داد: این افتخار تنها به واکسن کرونا محدود نمی‌شود و از امروز در این کارخانه‌ که ستاد اجرایی فرمان امام ساخته است، می‌توانیم هر واکسن پیشرفته و مورد نیازی را بسازیم و دیگر دستمان را جلوی دیگران دراز نکنیم.

محرز خاطرنشان کرد: واکسن کوو ایران برکت را از امن‌ترین واکسن‌های تولیدشده در جهان می‌دانم و با توجه به موفقیتی که این واکسن در مقابله با ویروس‌های جهش‌یافته پیداکرده است، امیدوارم هرچه سریعتر به دست مردم برسد.

وی افزود: از امروز به‌طور همزمان با فاز دوم، فاز سوم تست انسانی با تزریق واکسن روی 20 هزار نفر در سطح کشور آغاز می‌شود که در این فاز افراد 18 تا 75 سال مورد آزمایش قرار می‌گیرند و الزام اصلی این است که این افراد در زمان حاضر بیماری فعال کرونا نداشته باشند.

وی در خصوص افراد زیر 18 سال نیز تصریح کرد: برای کودکان و افراد زیر 18 سال و گروه‌های خاصی مانند زنان باردار باید منتظر بمانیم تا پس از تأیید نهایی واکسن و کسب مجوز جدید بتوانیم آزمایش به‌روی آنها را هم آغاز کنیم.

گفتنی است در این مراسم یک زوج پزشک، دکتر مهرناز رسولی‌نژاد استادتمام دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص بیماری‌های عفونی و دکتر سینا مرادمند متخصص قلب و عروق و استادتمام دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌عنوان اولین داوطلب‌های فاز دوم واکسن را دریافت کردند.

در ابتدای این مراسم رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در دیداری صمیمانه با 56 داوطلب فاز اول مطالعات بالینی از آنان قدردانی و تجلیل کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/