سیزده به در یا همان روز طبیعت به عنوان یک سنت و آئین دیرینه ایرانی‌ها، این گونه توصیف شده است که بهتر است در این روز در خانه نمانیم و به دشت و طبیعت بزنیم. اما، دو سال است که با آمدن مهمان ناخوانده ای به نام «کرونا»، شرایط برای رفتن به طبیعت در آخرین روز تعطیلات […]

سیزده به در یا همان روز طبیعت به عنوان یک سنت و آئین دیرینه ایرانی‌ها، این گونه توصیف شده است که بهتر است در این روز در خانه نمانیم و به دشت و طبیعت بزنیم. اما، دو سال است که با آمدن مهمان ناخوانده ای به نام «کرونا»، شرایط برای رفتن به طبیعت در آخرین روز تعطیلات نوروزی، تغییر کرده است.

دومین روز طبیعت کرونایی را پیش رو داریم و این در حالی است که اوضاع اصلاً خوب نیست و هر روز بر تعداد شهرهای قرمز و نارنجی در کشور افزوده می‌شود.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، با اظهار تأسف از افزایش رفت و آمدها و کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی که منجر به افزایش ۲۰۰ درصدی شهرستان‌های قرمز و نارنجی نسبت به قبل از تعطیلات نوروزی شده است، گفت: در حال حاضر ۳۳ شهرستان قرمز، ۸۵ شهرستان نارنجی، ۲۷۷ شهرستان زرد و ۹۰ شهرستان آبی داریم که در مجموع ۱۱۷ شهرستان کشور در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند. در حالی که پیش از تعطیلات نوروزی ۹ شهرستان قرمز و ۳۱ شهرستان نارنجی بودند.

وی افزود: افزایش رفت و آمدها و کاهش رعایت‌های بهداشتی از ۸۳ درصد به ۵۶ درصد و دید و بازدیدهای عید و مراسم‌ها و حضور در رستوران‌ها و هتل‌ها موجب شده اکنون غرب، شمال غرب و بخش‌هایی از شمال کشور درگیر موج جدید کرونا شوند.

در همین حال، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفته است که باید منتظر آمارهای شدیدتری از کرونا در بعد از تعطیلات نوروزی باشیم.

وی معتقد است که وضعیت کنونی کرونا ناشی از ترددهای روزهای پایانی سال و خریدهای نوروزی است که با حضور در محیط‌های عمومی و پر ازدحام، باعث شده اند تا آمار کرونا دوباره صعودی شود و تعداد شهرهای قرمز و نارنجی افزایش یابد.

به نظر می‌رسد برای در امان ماندن از حمله آخر ویروس کرونا در تعطیلات نوروزی، بهتر است امسال هم سیزده را در خانه و به دور از دورهمی های فامیلی به در کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

انتهای پیام/*