ایرج حریرچی، در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» شبکه یک سیما، افزود: قبل از موج اخیر کرونا، تقریباً ۱۷ هفته آرام را سپری کردیم، زیرا رعایت مقررات، مناسب انجام می‌شد، اما در انتهای این دوره ۱۷ هفته‌ای، موارد بستری‌ها روند صعودی قابل توجهی به خود گرفت. وی ادامه داد: در حال حاضر آمار متوسط بستری‌ها در کشور […]

ایرج حریرچی، در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» شبکه یک سیما، افزود: قبل از موج اخیر کرونا، تقریباً ۱۷ هفته آرام را سپری کردیم، زیرا رعایت مقررات، مناسب انجام می‌شد، اما در انتهای این دوره ۱۷ هفته‌ای، موارد بستری‌ها روند صعودی قابل توجهی به خود گرفت.

وی ادامه داد: در حال حاضر آمار متوسط بستری‌ها در کشور روزانه ۳ بستری به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر می‌باشد با این روند، میزان بستری‌های هفتگی ما نسبت به هفته‌های گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ نفر اضافه شده است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: درست است که هنوز به فوت نرسیده ایم، اما پیش بینی می‌شود کماکان رقم فوتی‌ها بین ۱۰۰ الی ۱۲۳ نفر باشد لذا نباید این گونه فکر کرد که مرگ ۱۰۰ نفر در مقابل ۸۰ میلیون جمعیت کشور، رقمی محسوب نمی‌شود.

حریرچی افزود: در حال حاضر در کشور روزانه هزار الی هزار و ۵۰ نفر فوتی به ثبت می‌رسد وقتی از ۱۲۳ فوتی کرونایی صحبت می‌کنیم یعنی ۱۲ درصد کل فوتی‌های کشور، و این رقم قابل توجهی می‌شود و اگر این رقم به ۲۰۰ نفر برسد یعنی ۲۰ درصد فوتی‌های کشور حاصل کرونا خواهد بود.

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: عامل اصلی انتقال ویروس کرونا، هم نفس شدن افراد است، استفاده از ماسک و پرهیز از دورهمی ها، مسافرت‌ها و تعطیلی‌ها همه به کاهش مواجهه افراد در جامعه کمک می‌کند.

وی افزود: در اسفند ۹۹ رعایت مقررات بهداشتی از ۸۳ درصد به حدود ۵۶ درصد و در حال حاضر هم به ۵۳ درصد رسیده است و عامل اصلی آن، دورهمی‌ها و خریدهای اسفند می‌باشد، زیرا اوج کار ادارات و بسیاری از مشاغل در اسفند است لذا موارد ابتلاء، بستری و فوتی‌ها افزایش داشته و البته اثر سفرهای نوروزی را در ۲ الی ۳ هفته آینده شاهد خواهیم بود.

حریرچی ادامه داد: در حال حاضر نگرانی اصلی و توصیه ما این است که آن‌ها که سفر رفته اند از نظر ما مرتکب رفتار بد اجتماعی شده اند و در حال حاضر لااقل کمک کنند و دورهمی نروند و فقط برای کارهای ضروری از خانه خارج شوند، زیرا ممکن است در استان‌های با ابتلای بالا، به کرونا مبتلا شده باشند و وظیفه ما این است که این افراد را به خانه‌هایمان دعوت نکنیم.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر نگران مترو، اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها هستیم، زیرا مبتلایان سایر استان‌ها به تهران و شهرهای بزرگ برگشته اند و احتمال پخش بیماری میان سایر افراد است و ما نگران ادارات هستیم، چون ترکیب مختلفی از استان‌ها به ادارات برگشته اند و با تبادل ویروس میان دیگران احتمال ابتلاء را افزایش می‌دهند به این علت است که اصرار به شدید شدن محدودیت‌ها داریم.

وی با بیان اینکه هر مرحله (فاز) از کرونا مشمول دستورالعمل خاصی است افزود: وقتی شهری نارنجی و قرمز می‌شود بیش از بیمار یابی، این اعمال محدودیت‌های شدید است که کمک می‌کند و وقتی می‌گوئیم برخی شهرها قرمز و نارنجی هستند باید با اعمال محدودیت‌های شدیدتر، راه تبادل بیشتر ویروس را مسدود کنیم.

حریرچی گفت: در آخرین نمودارها موارد سرپایی مثبت کشور روند افزایش و عمودی را نشان می‌دهد یعنی در یک هفته، از ۳۱ هزار مورد سرپایی مثبت به ۶۱ هزار نفر رسیده ایم.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: معمولاً اصل آمار سرپایی‌ها افزایش می‌یابد و بعد از ۲ هفته بستری‌ها و ۲ هفته بعد هم مرگ و میر افزایشی می‌شود، متأسفانه ما این روند را خواهیم داشت، چشم امید ما به کم شدن رفت و آمدها در ماه مبارک رمضان است.

وی تصریح کرد: در شهرهای قرمز و نارنجی به تالارهای پذیرایی برای مراسم افطاری مجوزی داده نمی‌شود و برگزاری این مناسبات، ممنوع خواهد بود و در شهرهای قرمز رستوران‌ها فقط می‌توانند سرویس بیرون بر داشته باشند و مردم در این چند روز فکر عروسی نباشند و هر مناسبتی که باشد اعم از ملی، مذهبی، عروسی و عزا مضر است.

حریرچی گفت: سفر به عراق ممنوع و مضر است، زیرا در عراق همه گیری وجود دارد، سفر ترکیه هم به علت وجود همه گیری جدید، مضر است، پس دو گانه سازی‌های دین و … اصلاً ضرورتی ندارد اصل آن است که مردم با یکدیگر روبرو نشوند و بیماری را به یکدیگر منتقل نکنند.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به نمودارهای اماری، آمار مرگ و میر و آمار سرپایی مثبت روزانه دنیا را همراه با افزایش شدید عنوان کرد و افزود: فرانسه و ایتالیا و بسیاری دیگر از کشورها به قرنطینه کامل رفته اند در خاورمیانه هم آمار مرگ و میر عراق افزایشی شده و متأسفانه استان خوزستان ما هم تابع عراق شده و منحنی مرگ و میر و سرپایی‌های مثبت این استان هم مانند عراق رو به افزایش است و تقریبی همین وضع برای کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، چهار محال و بختیاری و بوشهر هم حکم فرما شده است.

وی گفت: اگر می‌گوئیم عراق نروید، نه به علت این است که زیارت امام حسین (ع) نروید، بلکه به علت آن است که همه گیری در عراق رو به فزونی گذاشته و در ترکیه هم همینطور است، زیرا آمار سرپایی‌های مثبت به روزانه ۳۷ الی ۳۸ هزار نفر رسیده است لذا ما در کشورهای ترکیه و امارات به غیر از ویروس انگلیسی، نگران ویروس آفریقایی هم هستیم.

معاون کل وزارت بهداشت، تصریح کرد: در دنیا هیچ کشور و هیچ جایی از کرونا در امان نخواهد بود مگر آن که همه مردم دنیا با هم در امان باشند.

حریرچی افزود: آقای کریس موری به عنوان مهم‌ترین فردی که آمار حیاتی دنیا را اعلام می‌کند معتقد است با وضع جهشی که در ویروس آفریقایی و برزیلی مشاهده می‌شود حتی با واکسیناسیون، ممکن است دوباره در دنیا شاهد همه گیری کرونا باشیم و پیش بینی‌هایی که برای پایان یافتن کرونا تا پایان سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ می‌کردند معلوم نیست با جهش‌های ویروس کرونا حاصل شود.

وی گفت: ما پیشگو نیستیم، اما پیش بینی کننده ایم و بر اساس علم، صحبت می‌کنیم لذا وقتی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از ۸۳ درصد به ۵۷ درصد می‌رسد مطمئن باشید که موارد ابتلاء و سایر آمارها افزایشی خواهد بود.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: زدن ماسک یک اقدام منفرد و خیلی مهم است، اما همه چیز نیست حتی استفاده از دو ماسک همزمان در محیط‌های بسته همچون مترو و تاکسی هم نمی‌تواند ایمنی قطعی را در بر داشته باشد، زیرا اعضای خانواده در خانه‌ای که حدود ۲۲۰ متر مکعب هوا دارد یا تاکسی‌ها که حدود ۴ متر مکعب هوا دارند هم با استفاده از دو ماسک همچنان احتمال ابتلاء دارند لذا ماسک تنها یک عامل مهم است، اما کافی نیست.

حریرچی افزود: حدود ۱۰ درصد مردم، دارای ویلا یا شرایط استفاده از فضاهای مشابه هستند باقی افراد برای مسافرت از وسایل نقلیه یا از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند که احتمال ابتلاء در آنها فراوان‌تر است لذا به این علت می‌گوئیم که مردم سفر نروند، از طرفی سفرها کاهش داشته، اما میزان تردد در کوه‌های شمال تهران ۳۵۰ درصد افزایش داشته است.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه یک پنجم جمعیت کشور در مدارس هستند، گفت: ۱۶ میلیون دانش آموز و معلم در کشور وجود دارد، ۴ و نیم میلیون دانشجو و حدود نیم میلیون نفر هیأت علمی و استاد، این‌ها روی هم یک چهارم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. حال با اعمال محدودیت‌های تردد شبانه و رنگ بندی‌های قرمز و نارنجی تنها ۴ الی ۱۰ درصد از ترددهای ۶ ماه گذشته کم شده است، پس نباید به سر خودمان منت بگذاریم.

حریرچی تصریح کرد: مسابقه فوتبالی که در مشهد برگزار شد، با حضور تماشاگران انجام شد پس مسئولین مربوطه آنجا چه می‌کردند.

وی افزود: درست است که سالن‌های ورزشی، کنسرت موسیقی و سینما نمی‌رویم، اما دورهمی‌ها افزایش داشته است و این خود علت کافی برای افزایش ابتلاها به شمار می‌رود.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر در هر ۳۱ استان کشور، ویروس انگلیسی وجود دارد و در برخی از استان‌های جنوب غربی کشور بعضاً ۳۰، ۴۰ و گاهی ۵۰ درصد موارد تست‌ها مثبت می‌شود، اما در حال حاضر، نگرانی ما ورود ویروس‌های جهش یافته غیر انگلیسی به کشور است چنانچه ویروس داخلی کشورمان جهش یابد و یا ویروس جهش یافته‌ای وارد کشورمان شود در هر دو مورد ما ملزم به رعایت احتیاط بیشتر هستیم.

وی با اشاره به نمودارهای آماری، میزان رعایت مقررات بهداشتی کرونا در برخی استان‌های کشور را ۲۹ تا ۳۶ درصد و در برخی استان‌ها هم تا ۷۹ درصد اعلام کرد و افزود: روی هم رفته این میزان رعایت دستورالعمل‌ها بسیار کم است و میزان مطلوب رعایت مقررات از نظر ما ۹۰ درصد است که متأسفانه هیچگاه به این رقم نرسیده ایم.

معاون کل وزیر بهداشت بالاترین میزان رعایت مقررات بهداشتی در کشور را تاکنون ۸۳ و هشت دهم درصد عنوان کرد و افزود: استان‌هایی که میزان رعایت کمی دارند ولو اینکه توریستی نباشند احتمال ابتلای بالاتری را تجربه خواهند کرد.

حریرچی گفت: ما نگران کسانی هستیم که تا به حال به کرونا مبتلا نشده اند و نکات بهداشتی را رعایت نکرده اند، نگران لایه‌هایی از اجتماع هستیم که تاکنون کمتر با کرونا مواجهه شده اند، زیرا آن دسته از شهرهایی که تاکنون ابتلاء به کرونا را به شکل شدید تجربه کرده اند از یک ایمنی ناخواسته نامطلوب که به قیمت بیماری و مرگ و میر برخی از همگنان خودشان پیدا کرده اند تا اطلاع ثانوی ایمنی دارند.

وی ادامه داد: فاجعه اینجاست که روزانه حدود ۱۲ الی ۱۵ هزار نفر افرادی که باید در قرنطینه باشند از قرنطینه خارج می‌شوند و ۷۰ درصد افرادی که مکلف به قرنطینه هستند بیش از ۲ کیلومتر از خانه شأن فاصله می‌گیرند و در جامعه هستند کسانی که کم علامت و یا بی علامت هستند، ولی پدر و مادر و اقوام پیرشان را مبتلا می‌کنند.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: بر اساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا، آن فردی که تست مثبت کرونا دارد و شناسایی شده است، دیگر بلیت هواپیما و قطار برایش صادر نمی‌شود، اما اگر غیر رسمی بلیتی تهیه کند و یا با خودروی شخصی به سفر برود دیگر قابل تشخیص و رهگیری نیست.

وی با اشاره به میزان جرایم خروج از قرنطینه در خارج کشور گفت: در کانادا جریمه فردی که مشمول قرنطینه باشد ۴ هزار دلار کانادایی است و اگر معلوم شود فرد دیگری را هم مبتلا کرده ۸۰ هزار دلار است و اگر فردی را مبتلا کند و آن فرد فوت کند ۴۳۰ هزار دلار جریمه خواهد شد. در حال حاضر جریمه‌های کرونایی در کشور ما بازدارندگی ندارد، زیرا کسانی که که مبالغ هنگفتی برای اقامت هتل و یا اجاره ویلا می‌دهند و ماشین‌های میلیاردی دارند را نمی‌توان با ۵۰۰ هزار تومان یا ۱ میلیون جریمه ترساند.

معاون کل وزیر بهداشت افزود: بر اساس ماده ۶۰۸ قانون مجازات‌های تهدید سلامتی جرم محسوب می‌شود.

وی با اشاره به شرایط مجاز افراد برای مسافرت‌های هوایی گفت: کسی که قصد سوار شدن به هواپیما دارد باید تست منفی کرونا داشته باشد از این رو آن دسته از مسافرانی که از خارج کشور به ایران می‌آیند با داشتن جواب تست منفی، مجدد از ان‌ها در کشورمان تست گرفته می‌شود.

معاون کل وزیر بهداشت افزود: مردم باید توجه کنند که اگر امروز به کرونا مبتلا شوند تا روز هفتم، نتیجه تست آنها منفی خواهد بود و معمولاً تست‌های پی سی آر، یک یا دو روز مانده به علامت دار شدن، مثبت می‌شود.

حریرچی گفت: کرونا در جهان سبب تعطیلی بسیاری از صنایع از جمله صنعت گردشگری، سینما و … شده حتی رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده آمریکا کشوری است که اگر یک امریکایی در افغانستان کشته شود تمام دنیا را به هم می‌ریزد حال به واسطه کرونا بیش از ۵۰۰ هزار نفر کشته داده است.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: اگر فوت بالای ۲۰۰ نفر را تجربه کنیم که البته چندان هم دور از تصور نیست امکان قرنطینه نیمه کامل خواهد بود، زیرا تا ۳ هفته آینده آمار فوتی‌های ۳ رقمی را تجربه خواهیم کرد. در همه دنیا ثابت شده است اگر مرگ و میر به علت ویروسی بالا رود مرگ و میر ناشی از سایر اتفاقات غیر ویروسی هم افزایش می‌یابد، زیرا تخت بیمارستان‌ها درگیر بیماران کرونا می‌شود و تختی برای سایر درمان‌ها نخواهد بود.

وی ادامه داد: اروپایی‌ها می‌گویند موج چهارم کرونا، موج مشکلات روانی ناشی از کرونا است. در ژاپن هم مرگ ناشی از مسائل روانی و فشارهای روانی بیش از مرگ و میر کرونایی است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: موج کرونا به جز خوزستان در تمام استان‌های کشور صعودی است و در تهران نسبت به دو هفته گذشته موارد سرپایی، بستری و فوت ۵۰ تا ۷۰ درصد افزایش داشته است.

حریرچی با بیان اینکه در هفته دوم بهمن، شهر با وضع قرمز در کشور نداشتیم افزود: ۱۸ شهر در وضع نارنجی و ۳۰۱ شهر آبی در هفته دوم بهمن داشتیم، ولی الآن ۲۸ شهر آبی، ۱۷۳ شهر با وضع قرمز و نارنجی و ۲۴۷ شهر با وضع زرد در کشور داریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر روند کرونا در خوزستان نزولی است، ولی مازندران در حال ورود به پیک جدید کرونا است.

حریرچی گفت: موج کرونا در ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، لرستان، هرمزگان، البرز و در تمام استان‌های کشور صعودی است و در تهران نسبت به دو هفته گذشته موارد سرپایی، بستری و فوت ۵۰ تا ۷۰ درصد افزایش داشته است.

معاون کل وزارت بهداشت درباره واکسیناسیون هم افزود: یک سند ۸۹ صفحه‌ای در ۳۰ دی درباره نحوه واکسیناسیون، اولویت‌ها، معیارها و نظارت‌ها منتشر کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه روند ارائه واکسیناسیون دارای ۴ مرحله (فاز) است گفت: فاز نخست کارکنان خط اول ارائه خدمات به بیماران کرونا که در معرض خطر بالای ابتلاء و انتقال عفونت به سایر اعضای جامعه هستند می‌باشد و همچنین افراد با ریسک بسیار بالای بستری شدن و مرگ به دلیل کرونا مانند افرادی که در مراکز نگهداری سالمندان و جانبازان هستند می‌باشد.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: فاز اول ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را در بر می‌گیرد که به حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن نیاز است.

وی گفت: فاز دوم شامل افراد مسن بالای ۶۵ سال که به ترتیب از ۸۰ سال به بالا و بعد از آن سنین تا ۶۵ سال را در بر خواهد گرفت و همچنین افراد با بیماری زمینه‌ای پر ریسک ۱۶ تا ۶۴ سال می‌باشد را در بر می‌گیرد.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: در فاز دوم و سوم هر کدام ۱۲ الی ۱۳ میلیون نفر هستند و فاز چهارم هم سایر افراد هستند.

وی ادامه داد: فاز سوم افراد ساکن در مراکز نگهداری جمعی مانند سربازخانه، زندان و…، و همچنین سایر کارکنان خدمات ضروری برای جامعه مانند سایر کارکنان وزارت بهداشت، بانک، نیروی انتظامی و البته افراد ۵۵ تا ۶۴ سال سن می‌باشند را در بر می‌گیرد که حدود ۱۲ میلیون نفر را شامل می‌شود.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: فاز چهارم هم شامل سایر افراد جامعه بر اساس اولویت سنی می‌شود.

وی افزود: در فاز اول حدود ۵۹۰ هزار دوز واکسن توزیع شد که به تدریج ادامه خواهد داشت و ۸۰ درصد کادر درمان که خدمات مستقیم شدید ارائه می‌دهند در آن واکسینه شده اند.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: ابتلاء به کرونا در پادگان‌ها و نیروهای نظامی خیلی کم بوده است و رعایت مناسبی انجام شده است.

حریرچی همچنین افزود: تمام واکسن‌هایی که توسط وزارت بهداشت توزیع می‌شود رایگان است.

وی با اشاره به اینکه هنوز مجوزی برای واردات واکسن به شرکت‌های خصوصی داده نشده است افزود: تاکنون واکسنی توسط بخش خصوصی وارد نشده و البته واردات واکسن کرونا بسیار سخت است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: کشور هند دارای بالاترین آمار تولید واکسن آسترازنکا و بیشتر واکسن‌های کووید است، ولی تا الآن ۴ و نیم درصد مردم کشور خودش را واکسیناسیون کرده است. در روسیه ۴ و نیم درصد و در چین هم زیر ۴ درصد واکسیناسیون انجام شده است و در کل دنیا با ۷ میلیارد و ۷۹۰ میلیون جمعیت تا امروز ۶۳۷ میلیون دوز واکسن توزیع شده است یعنی حدود ۸ درصد که ۸۰ درصد از این ۸ درصد فقط در ۱۰ کشور دنیاست.

وی افزود: تعداد کشورهایی که توانستند واکسیناسیون دو دوز افراد را به بیش از ۱۰ درصد برسانند به ۱۰ کشور نمی‌رسد و همچنین کشورهایی که تعداد واکسن به ازای نفر را به بیش از ۳۰ درصد رسانده اند حدود ۲۰ کشور است.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: توزیع واکسن فایزر و مدرنا هم سیاسی است و توزیع آن در حال حاضر اقتصادی و انسانی نیست.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی اطلاعیه رسمی صادر می‌کند مبنی بر اینکه در ۱۰ کشور افراد زیر ۳۰ سال واکسیناسیون می‌شوند، ولی حدود یکصد کشور در دنیا هنوز نتوانسته اند کارکنان بهداشت و درمان خود را واکسینه کنند یعنی بی عدالتی محض اتفاق می‌افتد.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: آمریکا اعلام می‌کند به همه دنیا واکسن می‌دهیم البته بعد از اینکه واکسیناسیون خودمان تمام شد و برای کشورها مانع ایجاد می‌کنند.

وی گفت: کشور کانادا به ازای ۱ نفر ۹ عدد واکسن خریداری کرده، ولی واکسیناسیون در این کشور زیر ۱۰ درصد است.

حریرچی افزود: پاکبان‌هایی که در معرض انتقال پسماندهای بیمارستانی هستند جزو گروه نخست واکسیناسیون هستند.

وی ادامه داد: مقرر شده بود که فاز یک واکسیناسیون تا پایان اسفند ۹۹ به پایان برسد، ولی به علت بد قولی شرکت آسترازنکا و کوواکس به تأخیر افتاد، ولی با واکسن‌هایی که دریافت کردیم امیدواریم تا دو هفته آینده گروه اول را واکسینه کنیم و بعد از آن وارد واکسیناسیون گروه دوم انجام خواهد شد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: هیچ تفاوتی میان مردم و مسئولین برای واکسیناسیون نداریم، ولی استثنا هم داریم به عنوان مثال به ورزشکاران پارالمپیک که برای مسابقات عازم می‌شوند واکسن توزیع کردیم.

وی درباره زمان واکسیناسیون عمومی با واکسن تولید داخل هم افزود: تولید کنندگان اعلام کردند که واکسن انستیتو پاستور از اردیبهشت و واکسن برکت از اواخر خرداد تا اوایل تیر در دسترس قرار می‌گیرد و امیدواریم واکسیناسیون عمومی زودتر از مهر ماه انجام شود.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: کشورهای تولیدکننده واکسن به علت نبود زیر ساخت و مواد اولیه نمی‌توانند گسترده واکسن تولید کنند.

وی تصریح کرد: در کشور تاکنون کار فوق العاده‌ای انجام شده است و امیدواریم این کار ادامه داشته باشد و محققین علمی ما شبانه روز در حال تلاش هستند.

حریرچی درباره حمل و نقل عمومی در شرایط کرونایی هم گفت: راه حل در مترو افزایش واگن و خط بیشتر است و از متروی تهران در روز تعطیل رسمی حدود ۲۰۰ هزار نفر و در روزهای عادی تا ۱ میلیون نفر استفاده می‌کنند.

وی درباره تمهیدات در ماه مبارک رمضان افزود: در این ماه در شهرهای نارنجی و قرمز برگزاری مراسم و افطاری‌های دسته جمعی در تالارهای پذیرایی ممنوع است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: دورهمی در انتقال کرونا بسیار مؤثر است که باید از جمع شدن افراد جلوگیری شود.

منبع: خبرگزاری مهر

انتهای پیام/*