سعید نمکی ظهر روز گذشته در جلسه هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی کاشان ضمن گرامیداشت یاد و نام  شهدا به‌ویژه شهدای مدافع حرم و شهدای سلامت اظهار داشت: ماه‌ها‌ست که داغ از دست دادن همکارانمان و شهادت آنان را در عرصه سلامت به دوش می‌کشیم و این داغ را تا پایان حیات در سینه نگه […]

سعید نمکی ظهر روز گذشته در جلسه هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی کاشان ضمن گرامیداشت یاد و نام  شهدا به‌ویژه شهدای مدافع حرم و شهدای سلامت اظهار داشت: ماه‌ها‌ست که داغ از دست دادن همکارانمان و شهادت آنان را در عرصه سلامت به دوش می‌کشیم و این داغ را تا پایان حیات در سینه نگه می‌داریم و چاره‌ای نیست که به‌عنوان فرمانده میدان به آب و آتش بزنیم تا دیگر فرماندهان و سربازان خط مقدم سلامت در این غوغای بی‌انصافی سیاست‌زدگی دچار شک و تردید نشوند.

وی با بیان اینکه “با این بازدیدها خداقوتی به همکارانمان می‌گوییم چراکه آنان در این شرایط مثل کوه ایستادگی کردند”، افزود: به همکارانم باید بگویم نباید گوشی به افکار و حرف‌های پوسیده ورشکستگان سیاسی بدهند چرا که با خستگی مردم و کادر درمان قصد دارند از این نمد پوسیده برای سیاست‌زدگی خود کلاهی درست کنند، و با حضور خود عرض خداقوتی به همکاران گفته باشم و تأکید کنیم که امید آنان به خدا باشد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به گذشت 14 ماه طاقت‌فرسا برای کادر درمان ابراز داشت: سه موج سنگین کرونا را پشت‌سر گذاشتیم و متأسفانه با کم‌توجهی و ساده‌انگاری به دام موج چهارم افتادیم اما باز هم ایستادیم و باز هم می‌ایستیم و نگذاشتید بیماری سرگردان و بدون دارو بماند و در آینده نیز این اجاره را نمی‌دهیم و در این ماه مبارک رمضان که نفس کشیدن عبادت است زمانی که نفس‌های در سینه مانده را به جریان می‌اندازید ثواب عبادتی بزرگ را نصیب خود می‌کنید.

وی با ابراز اینکه مردم همواره سپاسگزار کادر بهداشت و درمان هستند، گفت: ما باید هم‌قسم شویم تا این داغ را از دل مردمان سرزمینمان برداریم و الحق و الانصاف کادر درمان از جان و بی‌صدا مایه می‌گذارند در حالی که برخی افراد تصور می‌کنند این منحنی‌ها به‌واسطه فوتوشاپ ایجاد شده است ‌در حالی که جان‌های کادر درمان زیر لباس‌های سخت و طاقت‌فرسا فرسوده شده است.

نمکی با اظهار اینکه در تاریخ هر 100 تا 150 سال یک بار چنین اتفاقاتی ثبت می‌شود، تصریح کرد: خدمت برای مردم عبادت پروردگار است؛ سالی که گذشت سال بسیار سختی بود اما آنچه به دست آمد دستاورد بسیار عظیمی است در حالی که در کشور عراق اتفاقی ناراحت‌کننده به وقوع پیوست که موجب فوت ده‌ها نفر از شهروندان عراقی شد.

وی ضمن اشاره به ارسال 300 دستگاه اکسیژن‌ساز به سراسر کشور در سال گذشته تأکید کرد: نگذاشتیم یک بیمارستان در یک شهر دورافتاده به‌دلیل کمبود اکسیژن در کشور دچار مشکل شود و این اتفاق در اوج تحریم و مشکلات خزانه و بانک مرکزی اتفاق افتاد و ما به این موضوع افتخار می‌کنیم در حالی که اتفاق رخ‌داده در کشور عراق موجب تأثر ما شده است.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به بحران کرونا در هند گفت: در نامه‌ای به وزیر بهداشت هند، ضمن اعلام تاسف و همدردی با این کشور اعلام کردیم، دولت و ملت ایران آماده‌اند تا در این روز‌های سخت و در اوج گرفتاری شهروندان عزیز کشور هندوستان با اپیدمی COVID-19 از هر کمک فنی، کارشناسی و تجهیزاتی دریغ نکند.

نمکی با بیان اینکه جمهوری اسلامی امروز دستگاه ونتیلاتور و داروهای ویژه بیماران کرونایی را به دیگر کشورها صادر می‌کند، گفت: این افتخار بزرگی است در حالی که برخی افراد که تاب و تحمل این افتخار بزرگ را ندارند بهداشت و درمان را زیر سؤال می‌برند و این مدیریت را با تشکیک در افکار عمومی می‌خواهند خدشه‌دار کنند در حالی که یک بیمار کرونایی و غیرکرونایی پشت بیمارستان معطل نشد.

وی ضمن اشاره به تاریخچه شیوع ویروس کرونا در کشور و گرفتاری کاشان به‌عنوان شهرهای نخست ابراز داشت: خوشبختانه امروز اوضاع نسبت به روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا متفاوت است و کادر درمان و بیمارستان سوار بر کارند و هیچ‌گونه دستپاچگی وجود ندارد در حالی که در روزهای اول برای تجهیزات حفاظتی کادر درمان با مشکلاتی روبه‌رو بودیم اما امروز در این زمینه صادرکننده هستیم.

نمکی با بیان اینکه طرح شهید سلیمانی با جمعیت ساکن و نه مواج امکان‌پذیر است، گفت: وقتی زور ما نرسید به همکاران اعلام کردیم “خود را برای مدل دوم آماده کنید که در این صورت بیماران افزایش قابل توجهی دارد و باید آبروی نظام توسط شما حفظ شود” چرا در اوج پیک‌های قبلی 23هزار تخت اشغال‌شده داشتیم اما امروز که به پیک نرسیدیم حدود 47هزار بستری در بیمارستان‌ها هستند در حالی که در برخی استان‌ها در میانه راه هستیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به سیاست‌های در پیش گرفته شده به منظور مدیریت بیماران بستری در بیمارستان با راه‌اندازی بخش بستری سرپایی تصریح کرد: تمام ایام تعطیلی که برخی افراد چرخیدند و خوش گذراندند کادر درمان سنگرآرایی کرد و امروز با وضعیت بیماری در کشور روند به گونه‌ای است که کمبود تخت نداریم اما این نگرانی وجود دارد که مرگ و میر افزایش پیدا کند و مدتی در این مرگ سه رقمی می‌مانیم و امیدواریم به مرگ چهار رقمی نرسیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم این تجربه تلخ را در پیک جدید کرونا نداشته باشیم، تاکید کرد: این موج را با تدابیر و سیاست‌های در پیش گرفته با لطف خدا و دعای مومنان طی می‌کنیم و امیدواریم پیک دیگری تجربه نکنیم اما دغدغه جدید ما ویروس کرونای هندی است که مراقبت ویژه نیاز دارد و هنر ما آن است که ورود این ویروس به کشور را کند کنیم.

نمکی با بیان اینکه به شدت گله داریم اینکه منت زرد و قرمز بر مردم و ما می‌ماند اما سطح پروتکل‌ها در حد زرد و آبی است، افزود: این به هر حال متاسفانه گرفتار ساده‌انگاری‌های مستمر هستیم؛ برنامه اصلی ما آموزش و ارتقاء رعایت پروتکل‌ها‌ست و این مهم از اهمیت بسیار زیاد برخوردار است اما اگر فکر کنیم با واکسیناسیون گرفتار نمی‌شویم فکر ناشیانه است.

وزیر بهداشت با تأکید به اینکه “مستمراً دچار ساده‌انگاری هستیم و تاوان می‌دهیم”، تصریح کرد: ‌می‌گوییم رنگ قرمز است اما مشابه شهر زرد عمل می‌کنند و این نوع پروتکل‌ رعایت کردن سبب می‌شود همکاران من کف رودخانه جنازه و زخمی جمع کنند.

وی ضمن اشاره به آغاز اولین مورد فاز سه آزمایش کارآزمایی بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا در اصفهان ابراز داشت: برخی افراد مدعی هستند که ایران در برنامه واکسن عقب است در حالی که از این موضوع درک خاصی ندارم که چرا برخی افراد اینگونه صحبت می‌کنند؛ ما برای یک سری مریض احوال نمی‌توانیم سر و کله بزنیم اما آنچه مهم است اهتمام بر رعایت پروتکل و برخورد با پروتکل‌شکنان است و با کسی رودربایستی نداشته باشیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ‌با بیان اینکه برای آن فردی که کارخانه بیمارزایی ایجاد کرده مقابله کنید، تصریح کرد: ما متولی سلامتی همه مردم حتی زندانی محکوم به اعدام هستیم و به همین دلیل مقابل هر فردی که می‌خواهد پروتکل را بشکند بایستید و به مردم آموزش دهیم و از ظرفیت رسانه حداکثر استفاده را داشته باشیم در حالی که همواره اصحاب رسانه همراه ما بودند.

وی با بیان اینکه مراکز 16 ساعته را بیش از پیش تقویت کنید، تاکید کرد: در منطقه کاشان با توجه به آمار قابل توجه اتباع خارجی مراقب ویروس های جهش یافته باشیم و همیشه فکر نکنیم ویروس های جهش یافته همین جهش های گزارش شده است چراکه ممکن است جهش های داخلی نیز انجام شود و از سوی دیگر نباید بیمار پشت در بیمارستان سرگردان باشد کما اینکه تا به امروز موفق بودیم.

وی اظهار کرد: فردا خواهم گفت که ما کجا ایستادیم و آنهایی که ته دلشان ذوق می‌کنند که بفهمند ما عقبیم بدانند اکنون در چه نقطه‌ای هستیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/